IV Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a

Filia nr 2 "Masnówka", ul. Witczaka 3a

02-30.11.2011r.

OFFO 2011 to czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, znana także za granicami kraju. Festiwal skierowany jest do zaproszonych twórców, zarówno polskich, jak i zza granicy. Podczas OFFO w 42 górnośląskich galeriach będzie można zobaczyć wystawy festiwalowe. W Festiwalu bierze udział 22 autorów zagranicznych i 45 polskich oraz 4 grupy twórcze.

W Bibliotece Głównej – ul. Wielkopolska 1a prezentowany będzie projekt „Lokomotywa” (na podstawie wiersza J.Tuwima) autorstwa Marty Kotlarskiej i Olgi Głazik.

Projekt „Lokomotywa” został zrealizowany w 2010 roku w Londynie. Zdjęcia zostały wykonane przez grupę młodzieży w wieku 13-18 lat z polskiej szkoły sobotniej w londyńskiej dzielnicy Camden własnoręcznie zrobionymi aparatami otworkowymi i użyte do zilustrowania wydanej w 1500 egzemplarzach książki. Pierwszy raz fotografie te zostały pokazane na wystawie w londyńskiej Menier Gallery w styczniu 2011. Warsztaty z młodzieżą obok autorek projektu prowadziała także Anna Udowicka.

Marta Kotlarska
jest absolwentką wydziału Fotografii na poznańskiej ASP i Antropologii Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Założycielka w 2005 grupy Akademia Pstryk, która, działając z dziećmi z uboższych grup społecznych i mniejszości narodowych, poprzez warsztaty, wystawy i wydawnictwa, propaguje fotografię otworkową.

Filia nr 2 "Masnówka"
– ul. Witczaka 3a zaprezentuje cykl fotografii „Wiesz, co jesz?” autorstwa Aleksandry Joanny Wolter oraz fotografieJustyny Komar pt.: „Historie kuchenne, czyli domowa atmosfera”.

Aleksandra Joanna Wolter
urodzona w 1976 roku w Gdyni, architekt, fotografik, obecnie mieszka i pracuje w Wejherowie (Polska). Dyplom na wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiejw 2001 roku. Fotografią zajmuje się od 1999 roku.Ceni sobie prostotę, którą odkrywa w tanich, nieskomplikowanych analogowych kamerach, jak np. holga czy pinhole.Do osobistych sukcesów zalicza wyróżnienie projektu fotograficznego „Kurort” w kategorii foto-esej podczas International Photography Awards IPA 2008 oraz indywidualną wystawę w trakcie OFFO 2009.

Cykl fotografii „Wiesz, co jesz?” jest swoistym zapisem kulinarnych doświadczeń autorki, powstałym w latach 2007-2010 w trakcie wizyt w różnych restauracjach na terenie Polski. Potrawy fotografowane kamerą otworkową z odległości zaledwie 2-3cm zyskują nowy wymiar estetyczny, przez co nasuwają widzowi pytanie, będące jednocześnie tytułem wystawy: Czy aby na pewno wiemy, co jemy?

Justyna Komar
fotograf, redaktor naczelny serwisu Fotografia Otworkowa. Magister filozofii, etyk – absolwentka UKSW oraz studiów podyplomowych z zakresu grafiki komputerowej 2D w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim filia w Cieszynie. Członek Mazowieckiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest współautorką książki „Moja cyfrówka i ja”.

Wystawia w kraju i zagranicą. Główne cykle autorskie to: „Planeta”, „Pan Czasu”, „ Anioły”, „Miasto Kolorów”, „Blizny”.

Wystawy prezentowane w ramach czwartej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej można oglądać od 2 do 30 listopada 2011r. Zapraszamy.