JASTRZĘBSCY MISTRZOWIE POWIATU WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW
2022-04-13 12:18:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju jest Koordynatorem Powiatowym Wojewódzkiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” Edycja 2021/2022.

Projekt „Wielka Liga Czytelników” to sprawdzone, realizowane od wielu lat przedsięwzięcie doskonale wpisujące się w priorytety Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzenie dziecka do świata wartości, budowania relacji społecznych, wzmacniania poczucia tożsamości, formowania poczucia godności, rozwijania umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzenia ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcenie do samokształcenia.

Głównym celem Konkursu jest promocja czytelnictwa, w tym rodzinnego czytania. Od października ubiegłego roku młodzi czytelnicy zdobywali sprawności literackie czytając książki konkursowe, których wyboru dokonali znawcy i pasjonaci literatury dziecięcej i młodzieżowej. Najlepsi z uczestników stanęli do rywalizacji powiatowej, która odbyła się 7 kwietnia 2022 r. Zadaniem finalistów było rozwiązanie testu online dotyczącego znajomości książek finałowych.  Były nimi następujące pozycje: dla klas 1-3 „Ambaras” Tomasza Samojlika, dla klas 4-6 „Mazurscy w podróży”. T. 1, „Bunia konta fakir”  Agnieszki Stelmaszyk, dla klas 7-8 „Szmaragdowa ważka” Ariadny Piepiórki. Testy ocenianie były pod kątem poprawności odpowiedzi i szybkości jej udzielenia. Komisja konkursowa po ocenie testów informuje, że:

• w kategorii klas 1-3 Mistrzem Powiatu zostaje drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Laura Bieniek, Antonina Dudzik i Aleksander Pisula;
  • w kategorii klas 4-6  Mistrzem Powiatu zostaje drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Emilia Czupil, Maja Korzec, Lena Gawlikowska;
  • w kategorii klas 7-8 Mistrzem Powiatu zostaje drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Jastrzębiu-Zdroju w składzie Izabela Dziemianowicz, Kinga Migdalska, Olivier Świstowski.

Ponadto Mistrzowie Powiatu zakwalifikowali się do dalszej rywalizacji tym razem o tytuł Mistrza Województwa, która odbędzie się 11 maja 2022 r. w Katowicach.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom literackiej rywalizacji i kibicujemy w dalszych rozgrywkach. Przypominamy, że czytanie książek to wspaniała, efektywna i na dodatek bezpłatna metoda rozwoju młodego człowieka, a chwile spędzane z dzieckiem na czytaniu, czy dyskusji o treści książki znakomicie wpływają na relacje rodzinne.