Filia nr 9 w lipcu poleca
2022-07-07 10:55:00

ul. Wodeckiego 2
tel. 32 475 25 52

11 Lipca przypada rocznica tzw. „krwawej niedzieli”. W tym dniu w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów.

Jest on poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej, kiedy oddajemy hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach i innych mniejszości  narodowych) dokonywanych w latach 1943-1945. Dzień ten został ustanowiony decyzją Sejmu RP 22 lipca 2016 roku. W ustawie wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali mordu na Polakach i ratowali ich. Oni też są ofiarami tej rzezi.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował bazę zbrodni i ofiar ludobójstwa, która jest dostępna na portalu zbrodniawolynska.pl i liczy ok 17 tys. wpisów dotyczących wyłącznie dawnego woj. wołyńskiego. Prowadzone będą prace dotyczące pozostałych województw, gdzie działały ukraińskie oddziały banderowców. Prace nad bazą rozpoczęto w 2019, a zakończenie przewidywane jest na lipiec 2023 rok, kiedy przypadnie 80 rocznica ludobójstwa.

Wg historyka profesora Grzegorza Motyki, „choć akcja antypolska była czystką etniczną, to jednocześnie spełnia definicję Ludobójstwa. Celem „banderowców” było zniszczenie w całości polskiej grupy etnicznej na Wołyniu i częściowo na innych terenach.

Wg szacunków polskich historyków zginęło około 100 tys. Polaków. Zbrodni dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu.

„Zbrodnia wołyńska” to nie tylko mordy dokonane na terenie Wołynia (byłe woj. wołyńskie ) ale również lwowskie, tarnopolskie, stanisławowskie (Galicja Wschodnia) a także lubelskie, poleskie.