Balowanie z heavy metalem

Mediateka
ul. Opolska 1b
tel. 32 470 11 83

Muzyka popularnie nazywana „metalową”, jest odmianą muzyki rockowej, pojawiła się w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Charakteryzuje się ciężkim brzmieniem gitar, szybkim tempem gry, śpiewanym a może bardziej nawet krzyczanym wokalem i czasami agresywnym tekstem. Najbardziej znanym zespołem  uprawiającym ten gatunek jest Metallica (chociaż popularność zyskała dzięki balladom). Do protoplastów tego gatunku zaliczają się takie tuzy muzyczne jak Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Judas Priest, Motörhead, Iron Maiden, Saxon. Bardziej melodyjną odmianę tego gatunku znajdziemy w repertuarze Mötley Crüe, Kiss, Def Leppard czy Guns N' Roses. Warto też przyjrzeć się twórczości zespołów Anthrax, Slayer czy Megadeth. W Polsce heavy metal spopularyzowały zespoły Kat oraz TSA, chociaż niektórzy wskazują również na zespół Turbo.  A na deser Nocny Kochanek.