"Jubileusz irlandzkiego święta w Jastrzębiu-Zdroju"
2012-03-01 11:03:00

01-31.03.2012r.

Éire, Ireland, Zielona lub Szmaragdowa Wyspa – to najczęściej spotykane określenia Irlandii – kraju bardzo urozmaiconego pod względem krajobrazowym. Niecodzienne pejzaże irlandzkie są jedyne w swoim rodzaju. Irlandczycy od wieków znani są ze swojej gościnności, jest to także naród, który lubi i umie się bawić. Co roku w połowie marca (17.03) – w Irlandii i nie tylko świętowany jest uroczyście Dzień Św. Patryka, który obok Świętej Brygidy jest patronem Irlandii. Najważniejszym symbolem tego święta jest shamrock, który jest także jednym z irlandzkich symboli narodowych. Podczas obchodów tego święta w wielu irlandzkich miastach organizowane są festyny i uliczne pochody, a na ulicach dominuje zieleń – kolor nawiązujący do krajobrazu wyspy.

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest także od lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. W tym roku w ramach projektu„Jubileusz irlandzkiego święta w Jastrzębiu-Zdroju” 15 marca odbywał się „Wieczór irlandzki”. Gwiazdą wieczoru był zespół Carrantuohill, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Koncert przyciągnął rzesze fanów irlandzkiej muzyki. Utwory przeplatane były krótkimi anegdotami na temat irlandzkich tradycji, jeden z nich nosił tytuł „Kawa po irlandzku”. Publiczność, która tego dnia odwiedziła Bibliotekę była zróżnicowana wiekowo – najmłodsi uczestnicy, którzy dopiero zaczęli stawiać pierwsze kroki, doskonale bawili się pod samą sceną. Wszystkim udzielił się radosny nastrój z irlandzką muzyką i aromatem kawy „Irish ceram” w tle.
Podczas „Wieczoru irlandzkiego” rozstrzygnięto konkurs czytelniczy organizowany w Bibliotece. Wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostały trzy równorzędne nagrody. Laureatami konkursu "A Irlandia podobno jest taka zielona" zostali:
1. Irena Chaustowska
2. Martyna Makuła
3. Piotr Markiewicz

„Wieczór irlandzki” już za nami, a przed nami jeszcze pozostałe wydarzenia w ramach projektu Jubileusz irlandzkiego święta w Jastrzębiu-Zdroju”, na które serdecznie zapraszamy:

1-31 marca „Irlandia – szmaragdowa wyspa” – wystawa fotografii Justyny i Krzysztofa Schramm w Galerii „Pod Sową”
21 i 28 marca o godz.14:30 (grupa młodsza 6-10 lat) „Zielone warsztaty artystyczne” – warsztaty artystyczne dla dzieci
22 i 29 marca o godz. 16:30 (grupa starsza od 11 lat) „Zielone warsztaty artystyczne” – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży
16 i 30 marca, godz. 17:00 „Celtycka biżuteria” – warsztaty ceramiczne dla młodzieży i dorosłych
21marca, godz. 11:30 „We wszystkim trzeba umieć uchwycić odpowiedni moment” – wykład z cyklu „Salon pisarzy” w 130. rocznicę urodzin Jamesa Joyce’a – prowadzenie: dr Katarzyna Bazarnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Zielone warsztaty artystyczne” dla dzieci i młodzieży prowadzone będą również w Filii nr 1 – ul. Opolska 723 w czwartki o godz. 16:00 oraz w„Masnówce” – Filii nr 2 – ul. Witczaka 3a we wtorki o godz. 15:00 i w środy o godz. 16:30.
Zapraszamy do Biblioteki!

* Projekt  „Jubileusz irlandzkiego święta w Jastrzębiu-Zdroju” realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju w partnerstwie z Biblioteką dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Zobacz galerię zdjęć z "Wieczoru irlandzkiego"

Zobacz galerię zdjęć z projektu "Jubileusz irlandzkiego święta w Jastrzębiu-Zdroju"