W styczniu Filia nr 9 poleca
2023-01-02 11:31:00

ul. Wodeckiego 2

12  STYCZEŃ  2023 -   395 ROCZNICA URODZIN CHARLESA PERRAULTA (1628-1703)

12 Stycznia 2023 r.  przypada 395 rocznica urodzin  Charlesa Perraulta (1628-1703), francuskiego  pisarza, autora baśni dla dzieci. Urodził się w Paryżu, w bogatej arystokratycznej rodzinie, dzięki czemu mógł uczęszczać do najlepszych szkół we Francji i zdobyć dobre wykształcenie.

To baśnie przyniosły mu największą sławę. Zasłynął zbiorem baśni „ Bajki Babci Gąski” – pod tym tytułem jest bardziej znany (był to zbiór baśni i powiastek dla dzieci „Opowieści o przeszłości z morałem”). Bo kto nie zna baśni tj. „Kot w butach”, „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna”, „Czerwony Kapturek”. Są to utwory oparte na motywach ludowych, bo jego zdaniem „literatura powinna wykorzystywać tematy zaczerpnięte z rodzimej tradycji”. Perrault nadał ludowym opowieściom formę literacką.

---------------------------------------------------------

Filia 9 proponuje państwu książkę trochę zapomnianego autora, Stanisława Grzesiuka,  „Klawo,  jadziem”. Jest to zbiór nieznanych opowiadań i felietonów, niepublikowanych wcześniej. 21 stycznia 2023 roku przypada 60 rocznica jego śmierci.

W latach 80 -  tych był  dobrze znany czytelnikom  jako autor  autobiograficznej trylogii :

1. „Boso, ale w ostrogach”
  2. „ Pięć lat kacetu ”
  3. „ Na marginesie życia”

W pierwszej z nich opisuje swoje dzieciństwo, wczesną młodość, w drugiej swój pobyt w obozach koncentracyjnych, w trzeciej (pisanej już pod koniec swojego życia – wiedząc, jak   niewielu mu zostało, i wydanej po jego śmierci) opisuje swoją walkę z chorobą płuc – gruźlicą – pokłosie pobytu w obozach koncentracyjnych.

Mimo wciąż trudnego położenia – pobyt w obozach, walka z chorobą , nie poddaje się , zawsze twardy nie tracący poczucia humoru , opowiada swoja ciężką historię z autoironicznym poczuciem humoru.

Warto sięgnąć po te książki, nieokrojone przez cenzurę,  jak miało to miejsce z jej pierwszymi wydaniami.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!