W lutym Filia nr 9 poleca
2023-01-31 11:23:00

ul. Wodeckiego 2

160 rocznica urodzin Marii Rodziewiczówny

2 lutego przypada 160 rocznica urodzin Marii Rodziewiczówny.  Urodziła się w rodzinie ziemiańskiej we wsi Pieniuch. jej rodzice brali udział w powstaniu styczniowym, przetrzymywali broń w trakcie jego trwania. Za tę działalność  spotkały ich represje ze strony władz zaborczych – rodzinny majątek skonfiskowano a rodziców zesłano na Syberię.

Powstanie styczniowe przewija się w licznych  jej powieściach. Jej twórczość  skierowana do masowego odbiorcy zyskała ogromną  popularność dzięki interesującej fabule, elementom przygody i sentymentalizmowi. Wierna ideom moralnym, patriotycznym, poruszająca kwestie problemów kobiet, kultu pracy – tym zyskała sobie rzesze wiernych czytelniczek.

26 luty – DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego przypada Dzień Dinozaura. Święto to sprawia dużo radości dzieciom, dlatego też obchodzi się je w wielu przedszkolach, szkołach aby przybliżyć  ich historię. Nazwę  „dinozaur” zawdzięczamy naukowcowi Richardowi Owenowi, który chciał pokazać „majestat i rozmiar” tych zwierząt a wywodzi się ona  od greckich słów „deinos”- straszny, potężny i „sauros”- jaszczurka.

Jeśli jesteś zainteresowana(y) i chcesz poznać historię tych stworzeń, dowiedzieć się kiedy żyły, czym się żywiły i dlaczego wymarły – zapraszamy do biblioteki.