„Zaczarowana Noc z Andersenem”
2012-04-03 09:11:00

Filia nr 2 "Masnówka"
ul. Witczaka 3a
13/14.04.2012r. godz. 18:00

Za nami kolejna edycja Nocy z Andersenem, która w tym roku odbyła się w nocy z 13 na 14 kwietnia. W imprezie uczestniczyła ponad 50-osobowa grupa dzieci. Wszyscy wielbiciele książek i twórczości Andersena spotkali się w Bibliotece - Filii nr 2 w Zdroju, gdzie przywitała ich grupa wróżek, czarodziejek i księżniczek. Nie bez przyczyny właśnie w takim towarzystwie najmłodsi czytelnicy mieli spędzić tą wyjątkową noc. Tematem przewodnim były zaczarowane postacie występujące w bajkach Andersena. Wszystko co wydarzyło się tej nocy było wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Imprezę rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Maria Kucharska, która po ciepłym przywitaniu wszystkich uczestników imprezy przedstawiła pierwszego wyjątkowego gościa wspólnej zabawy. Był nim Pan Michał Szelong – zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jastrzębiu-Zdroju. Jego zadaniem było przeczytanie bajki H. Ch. Andersena zgromadzonym dzieciom. Sposób interpretacji bajki, tempo czytania oraz liczne dygresje i zachęcanie do wspólnej rozmowy przez czytającego wprawiło wszystkie dzieci w wyśmienity nastrój oraz sprawiło, że Masnówka stała się naprawdę zaczarowanym miejscem. Po głośnym czytaniu przyszedł czas na spotkanie z gościem specjalnym imprezy. Był nim Pan Łukasz Dębski – autor licznych książek dla dzieci, zwycięzca konkursu literackiego ogłoszonego przez „Politykę” oraz Dyrektor Stowarzyszenia Kabaretowego PAKA organizującego coroczny Festiwal Kabaretowy w Krakowie. Pisarz opowiedział o swojej pracy twórczej, o tym jak pisze wiersze dla dzieci. Nie było to jednak typowe spotkanie autorskie - uczestnicy brali udział w konkursie szybkiego czytania oraz w mini wersji podchodów na terenie Biblioteki. Nie zbrakło czasu na rozdanie autografów oraz odpowiedzi na zadawane przez dzieci pytania. Po spotkaniu wręczono dzieciom niespodzianki. Każdy z uczestników otrzymał Certyfikat uczestnictwa w Zaczarowanej Nocy z Andersenem oraz piękny album o Jastrzębiu-Zdroju, który ofiarował Prezydent Miasta Marian Janecki. Po emocjonujących spotkaniach dzieci zaproszono na pyszną kolację, którą przygotowali uczniowie Zespołu Szkól nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Dla małych łasuchów przygotowano wyśmienite naleśniki oraz kanapki. Kolejnym elementem wspólnej zabawy były warsztaty twórcze oraz Wieczór Baśniowy. Podczas warsztatów dzieci tworzyły Kwiaty Dobrych Myśli, a Wieczór Baśniowy okazał się doskonałym sprawdzianem wiedzy na temat twórczości Andersena. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach, w których musiały wykazać się wiedzą, sprytem oraz szybkością i refleksem w wykonywaniu poleceń. Dużo radości sprawiła rozmowa z uczestnikami Nocy z Andersenem, która odbywała się w tym samym czasie w bibliotece w Kobiórze. Dzieci nie tylko miały możliwość rozmowy z rówieśnikami ale również mogły zaprezentować przygotowaną na tę okazję piosenkę. Połączenie odbyło się za pomocą programu SKYPE, dzięki czemu możliwy był również kontakt wzrokowy. Na dzieci czekała również słodka niespodzianka – wspaniały tort przygotowany na tę uroczystość. Kolejnym elementem zabawy była możliwość zaprezentowania talentu wokalnego podczas karaoke. Wspólna zabawa trwała prawie do północy. O tej porze przyszedł czas na wieczorną toaletę i rozłożenie śpiworów. Nie był to jednak koniec imprezy. Ostatnim elementem był sens bajkowy, na którym zaprezentowano dwa popularne film animowane. Ku zaskoczeniu organizatorów imprezy ostatni wytrwali uczestnicy zasnęli ok. godziny 4 nad ranem. Mimo tego dzieci bez problemu wstały o 7 rano. Impreza zakończyła się wspólnym śniadaniem. Dzieci zadowolone i wybawione wracały do domów z myślą o kolejnej Nocy z Andersenem. Pozostało im odliczanie dni do tego wydarzenia, ponieważ organizatorzy już rozpoczną przygotowania do przyszłorocznej edycji tej wyjątkowej nocy.