Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Aktualności

Tydzień Bibliotek 2023: atrakcje dla najmłodszych
2023-04-27 14:03:00

Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a,

Filia nr 4, ul. Turystyczna 12,

Filia nr 5, ul. Jasna 1a,

Park Zdrojowy, ul. Witczaka.

8 maja rozpoczął się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – to wyjątkowe dni dla miłośników literatury. W programie, wśród licznych, przygotowanych na ten czas wydarzeń, nie mogło oczywiście zabraknąć atrakcji dla dzieci.

Najmłodszych, do sięgania po książki, podczas spotkań autorskich zachęcają zaproszeni goście.

 

Pierwszy z nich to Marek Marcinkowski. Spotkania z tym uznawanym autorem książek dla dzieci i dorosłych odbyły się w poniedziałek 8 maja w Filiach nr 4 i 5.

Marek Marcinowski - spotkania dla dzieci

  • Filia nr 4, ul. Turystyczna 12, 08.05. godz. 10:00,
  • Filia nr 5, ul. Jasna 1a, 08.05. godz. 12:00.

Marek Marcinkowski jest inicjatorem akcji "Podaruj Uśmiech" (świat literacki dla szpitali, hospicjów i potrzebujących), w wyniku której zebrano kilkaset książek i podarowano je m.in. trzem łódzkim szpitalom (Jonschera, Kopernika, Spornej), preadopcyjnemu ośrodkowi Tuli Luli w Łodzi oraz podopiecznym Fundacji Gajusz.

Marek Marcinowski to pasjonat rynków finansowych, podróży i fotografii.

Spotkanie miało na celu również promocję najnowszej bajki śląskiego pisarza - „W krainie dinozaurów”. Jest to fascynująca, przepięknie ilustrowana opowieść o pradawnym świecie prehistorycznych stworzeń.

Mały odkrywca, wraz z Zuzią i Wojtusiem, podąży śladami dinozaurów. Książka pobudza wyobraźnię, a także poszerza wiedzę dzieci, zabierając je w niezwykłą podróż do ery mezozoicznej.

Pszczele wesele - Alina Przydatek

  • Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a, 09.05. godz. 17:00.

Kolejne spotkanie autorskie dla dzieci to wizyta Aliny Przydatek - we wtorek 9 maja. Alina Przydatek to pedagog, właścicielka wydawnictwa Kici Nici, autorka bajek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ilustratorka i rękodzielniczka.

Punkt specjalny spotkania to warsztaty Kici Nici, które są niezwykłym pomysłem na rozwijanie dziecięcych pasji czytania i pisania. Zajęcia rozwijają wyobraźnię oraz zachęcają najmłodszych do twórczego działania.

W prezentacji autorki książka zaprezentowana jest jako przestrzeń wirtualna, w której na najmłodszych czeka dobra zabawa i kreatywne wyzwania w towarzystwie głównych bohaterek literackiej historii Myszki Soniulindy i Króliczki Matildy. Dodatkowo, udział w warsztatach Aliny Przydatek rozwija u najmłodszych pasję czytania.

Zobacz galerię zdjęć

Literackie Marzenie - spotkanie dla dzieci z Beatą Ostrowicką

  • Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a, 10.05. godz. 11:00.

Kolejną osobą, która w środę 10 maja wprowadziła najmłodszych w meandry literackiego świata, była Beata Ostrowicka, absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Beata Ostrowicka zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m. in. tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek za Ale ja tak chcę!, a książka Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Dzięki niezwykłej osobowości, empatii i żywiołowej inteligencji, autorka szybko nawiązuje kontakt z dziećmi i wciąga je w zajmującą zabawę edukacyjną. Najmłodsi czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się, skąd się biorą pomysły na bajki i poznać bohaterów książek autorki – zająca Anatola, szmacianego Kotopsa czy małego Hubercika, który pierwszy raz idzie do przedszkola.

Zobacz galerię zdjęć

Moja wymarzona biblioteka - warsztaty lapbookowe

  • Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a, 11.05. godz. 17:00.

W czwartek 11 maja odbyły się - przygotowane z myślą o najmłodszych - warsztaty lapbookowe. Uczestnicy zajęć wykonali oryginalne prace plastyczne poświęcone ulubionym bohaterom literackim.

Warsztaty prowadzone były pod okiem artysty plastyka, który opowiedział o tym czym jest lapbook, z jakich materiałów można go wykonać i co powinien zawierać. Celem warsztatów było zachęcenie dzieci do pracy twórczej oraz kreatywności.

Zobacz galerię zdjęć

Pan Poeta - spotkanie autorskie dla dzieci

  • Park Zdrojowy, ul. Witczaka, 14.05.

W niedzielę 14 maja, podczas wydarzenia Biblioteka dla Jastrzębian, które toczyło się w plenerowej scenerii Parku Zdrojowego, odbyło się spotkanie dla najmłodszych z Panem Poetą.

Pan Poeta to bajkopisarz i autor zabawnych rymowanych historii, które uczą morałem, a bawią treścią. Bohaterowie bajek występują „na żywo” w postaci pacynek, które towarzyszą autorowi podczas spotkań. Tych niezwykłych gości można dotknąć, pobawić się z nimi,  co wpływa na niezwykle angażujący sposób opowiadania i doskonałą metodę utrzymania uwagi odbiorców.

Pacynki to nie jedyne elementy umilające spotkania w bibliotece, autor wykorzystuje całe spektrum literackich rekwizytów, które uatrakcyjniają spotkania i sprawiają, że dla młodych odbiorców stają się one chwilami niezapomnianymi i - co najważniejsze - zachęcającymi do czytania książek.

Zobacz galerię zdjęć


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68