Wieczór z Martą Eggerth w 100. rocznicę urodzin
2012-04-11 09:17:00

Kawiarenka "Pod Sową"
12.04.2012r. godz. 18:00

„Wieczór z Martą Eggerth w 100. rocznicę urodzin” – pod takim tytułem odbyła się kwietniowa Kawiarenka „Pod Sową”. Spotkanie poświęcone sylwetce tej niezwykłej węgierskiej śpiewaczki operowej przybliżyło jej życie i karierę sceniczną. O jej dokonaniach opowiedział zaproszony do Biblioteki gość – Zbigniew Studencki – dyrektor Muzeum w Sosnowcu.
Marta Eggerth znana zarówno jako żona Jana Kiepury „chłopaka z Sosnowca”, jak i właścicielka niezwykłej barwy głosu – sopranu koloraturowego – pojawiała się na deskach wszystkich ważniejszych oper europejskich. Brała udział w wielu produkcjach filmowych, związana była na stałe z berlińską wytwórnią filmową UFA. Często występowała razem z mężem Janem Kiepurą, ale pozostawała raczej w cieniu słynnego męża. Marta Eggerth koncertowała m.in. w Rio de Janeiro, São Paulo, na Kubie i w Kanadzie, była także jedną z gwiazd musicali na nowojorskim Broadwayu, gdzie prezentowała nie tylko swoje wysokie umiejętności wokalne, ale i taneczne. Niezwykle uzdolniona artystka partie wokalne wykonywała w różnych językach – węgierskim, niemieckim, francuskim, angielskim, a nawet polskim. Choć wielokrotnie gościła w Polsce i innych krajach Europy, to od 1938 roku nie odwiedziła ojczystych Węgier.
Uświetnieniem spotkania była projekcja filmu – „To tylko dziewczynka. Spotkanie z Martą Eggerth” – zrealizowanego w latach 2002-2004 przez Davida Kerenyi. Dokument poświęcony życiu i karierze Marty Eggerth zaprezentował niezwykłe losy jednej z najsłynniejszych śpiewaczek. Oprócz zdjęć i urywków z filmów, w reportażu pojawiły się wywiady z samą Martą Eggerth, jak i fragmenty jej ostatnich koncertów.