Konferencja "Biblioteka - aktywna przystań w dążeniu do wiedzy"
2012-04-24 09:29:00

8.05.2012r., godz. 10:00

IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczął się konferencją „Biblioteka – aktywna przystań w dążeniu do wiedzy”. Gośćmi Biblioteki byli: Monika Halasz-Cysarz z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Stefan Kubów – dyrektor Biblioteki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Janusz Wierzbicki z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. W roli moderatora wystąpiła Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej.
Podczas wykładów omawiane były m.in. kwestie dotyczące zmian w zawodzie bibliotekarza i stereotypów związanych z tym zawodem. Poruszono również temat biblioteki jako instytucji opartej na wiedzy, co stanowi niezbędny warunek sprawnego funkcjonowania bibliotek w środowisku.
Dyskutowano na temat podstawowej misji bibliotek XXI wieku jaką jest propagowanie i rozpowszechnianie kultury i jej różnorodnych zdobyczy wśród różnych grup odbiorców. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszył się temat poruszony pod koniec konferencji: Mobilna Edukacja XXI wieku. Podczas tej prelekcji omówiony został temat technologii mobilnej odgrywającej w naszym życiu coraz większą rolę oraz sposoby jej wykorzystania w bibliotece.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na wykładach oprócz pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawili się bibliotekarze bibliotek szkolnych oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pobierz PROGRAM KONFERENCJI