GALERIA DA VINCI
Filia nr 2 "Masnówka"
Lipiec 2023
W galerii "Da Vinci" w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przez cały miesiąc można ponownie oglądać wystawę malarstwa Nikifora warszawskiego - Marka Kraussa.
Artysta, pomimo zmagań z porażeniem mózgowym, od lat kreuje farbami i pędzlem między innymi swoiste światy, inspirowane realnymi miejscami i sytuacjami życia mieszkańców - np. Jastrzębia Zdroju.
Tym razem prezentowane są małe prace, które - jakby ze względu na swój format - z humorem opowiadają o tym, co kameralne. Kipią od kolorów. linii, postaci i sytuacji.
Prace te zostały namalowane specjalnie dla galerii "Ciasna", która je udostępniła.
Zapraszamy do obejrzenia miasta w stylu Art Naif.
Marek Krauss
polski malarz prymitywista, nazwany przez Marię Terlecką z „Wiadomości Kulturalnych” „Warszawskim Nikiforem”, urodził się w 1955 roku w Warszawie z porażeniem mózgowym.
Jest synem Reginy z domu Karaś, tancerki zespołu „Skolimów” i Krzysztofa Kraussa, dziennikarza „Życia Gospodarczego".
W dzieciństwie kilka lat (1962-1968) spędził w zakładzie psychiatrycznym w Garwolinie, potem ukończył w Warszawie podstawową i zawodową szkołę specjalną introligatorską . Jako introligator przepracował dziesięć lat w zakładzie pracy chronionej „Wspólna Sprawa”.
Malować zaczął przed 1970 rokiem i od tego czasu stworzył prawie dziesięć tysięcy obrazów, które prezentował na ok. 400 wystawach zbiorowych i indywidualnych, również za granicą. Pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1998 roku w Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim.
Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych u ponad 400 kolekcjonerów na całym świecie (Kanada, USA, Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria, Islandia, Finlandia, Holandia, Norwegia, Niemcy, Izrael, Anglia), a także w zbiorach Krzysztofa Kubali, prof. Religi, byłego prezydenta Komorowskiego, konsulatu USA, , czy Muzeum Sztuki Ludowej Mariana Pokropka w Otrębusach.
Jego cykle "Jastrzębie-Zdrój" i "Blokowisko" były eksponowane wielokrotnie w Jastrzębiu-Zdroju i na Górnym Śląsku.
Wystawę można oglądać do końca lipca.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68