Społeczne archiwum Jastrzębia-Zdroju
2023-10-24 12:16:00

Społeczny pamiętnik Jastrzębia-Zdroju. Ponad 1200 obiektów uzyska cyfrową wersję

Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica pozyskał 135 tysięcy złotych na digitalizację zbiorów.

Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu  Narodowego Instytutu Muzealnictwa: Kultura Cyfrowa 2023.

Głównym celem projektu jest usystematyzowanie, opisanie i zgromadzenie, a przede wszystkim, udostępnienie mieszkańcom zbiorów.

Rolą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju jako partnera w projekcie jest udostępnienie zasobów do digitalizacji oraz pomoc merytoryczna w zakresie projektu, pomoc w zakresie opracowania metadanych digitalizowanych zasobów, promocja i informacja o projekcie oraz współpraca przy organizacji wydarzeń towarzyszących.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu będzie można odwzorować i nadać cyfrową wersję ponad 1200 obiektom: zdjęciom, dokumentom, czasopismom, ale też różnym przedmiotom związanym
z historią miasta i górnictwa. Zostanie zakupiona licencja do już zdigitalizowanych zdjęć znajdujących się w archiwach Polskiej Agencji Prasowej, Dziennika Zachodniego i Archiwum Fotografii Ośrodka Karta.

Obiekty pochodzą nie tylko z zasobów Instytutu, ale przede wszystkim Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Miasta. W trosce o jak najwyższą jakość zasoby będą digitalizowane zgodnie z wytycznymi Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych oraz z Katalogiem Dobrych Praktyk Digitalizacji Obiektów Muzealnych wydanym przez Narodowy Instytut Muzeów (kiedyś Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów).

„Społeczny pamiętnik Jastrzębia-Zdroju” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.