"Jak na Marsie" - wernisaż wystawy fotografii Mariana Miełka
2012-08-13 10:03:00

10.08.2012r., godz. 18:00

W piątek, 10 sierpnia 2012 roku, w Bibliotece odbył się wernisaż fotografii autorstwa Mariana Miełka, pt.: "Jak na Marsie." Zdjęcia przedstawiają krajobrazy miejsc, w których obowiązuje tylko jedno prawo - Prawo spalonej ziemi.  Czerwony wypalony kamień, osady miału, siarki, soli, spękana powierzchnia, wyziewy trujących gazów i cieki skażonej wody tworzą niesamowitą scenerię, bardzo przypominającą te z fantastycznych filmów i z telewizyjnych migawek NASA przedstawiających powierzchnię Księżyca, Marsa lub innych obiektów z dalekiego kosmosu. Te nieziemskie widoki to jednak krajobrazy z górnośląskich hałd czyli potężnych wysypisk odpadów poprodukcyjnych z okolicznych kopalń węgla kamiennego.
Licznie zebrani goście mogli podziwiać utrwalone na zdjęciach niesamowite regionalne widoki. Marian Miełek w swoim projekcie "Jak na Marsie" przedstawia dwa oblicza śląskich hałd - czerwone, które bezpowrotnie znikają z naszego krajobrazu oraz nowe, czarne, które powstają niezauważone przez większość mieszkańców naszego regionu.

Wystawę można zobaczyć w sierpniu w Bibliotece Głównej. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz galerię zdjęć z wernisażu