Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

Aktualności

Biblioteka - miejsce bezpiecznego internetu!
2012-08-21 10:05:00

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Biblioteka - miejsce bezpiecznego internetu" Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju zorganizowała cykl szkoleń dla czytelników.

Szkolenia prowadzone były w siedzibie Biblioteki Głównej oraz w 12 filiach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. W kursie uczestniczyło łącznie 29 osób. Przeprowadzona inicjatywa kształciła zasady bezpiecznego korzystania z globalnej sieci. Uczestników spotkań zapoznano z zasadami bezpiecznego korzystania z komputera i urządzeń technologii cyfrowej.
W ramach przedsięwzięcia zorganizowano również cykle lekcji, warsztatów oraz prelekcji podejmujących temat bezpieczeństwa w sieci.Przeprowadzone lekcje i warsztaty miały multimedialny charakter połączony z formą wykładów oraz aktywnego zaangażowania uczestników. Łącznie zorganizowano 27 spotkań, w których uczestniczyło 665 osób. W ramach projektu zorganizowano następujące inicjatywy:
• Bezpieczny przedszkolak w sieci – warsztaty dla przedszkolaków, podczas których dzieci dowiedziały się w jaki sposób mogą bezpiecznie korzystać z Internetu i komputera. W świat wirtualnej zabawy wprowadził najmłodszych robot Necio, który zaprezentował stronę internetową z dostępem do ciekawych gier i zabaw rozwijających wyobraźnie, kreatywność i zdolności manualne.
• Przedszkolaki-sieciaki – warsztaty grafiki komputerowej dla najmłodszych, podczas których dzieci nabyły umiejętności tworzenia prostych form graficznych.
• Maluchy w Necie – warsztaty dla dzieci, podczas których zaprezentowano serwisy i strony stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach Internetu. W zajęciach udział wzięli rodzice, których poinformowano o zagrożeniach internetowych i sposobach ich uniknięcia.
• Nie bądź Czarną owcą w sieci – lekcja multimedialna przeznaczona dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, na temat właściwego korzystania z Internetu, zasad zachowania się w wirtualnej sieci oraz zagrożeń internetowych.
• Bezpieczne surfowanie – warsztaty multimedialne przeznaczone dla uczniów klas V-VI szkoły podstawowej podczas których przedstawiona została problematyka bezpieczeństwa w wirtualnym świecie, możliwości wykorzystanie Internetu oraz bezpiecznych sposobów wyszukiwania w nim informacji.
• Eksplorator w sieci – bezpieczne surfowanie – warsztaty dla młodzieży, podczas których uczestnicy zapoznali się z filmem – wywiadami z ofiarami przestępstw dokonanych przy użyciu nowoczesnych technologii. Materiał filmowy wywołał dyskusję, w trakcie której młodzież wymieniła się podobnymi doświadczeniami. Celem warsztatów było uwrażliwienie młodych użytkowników na zagrożenia płynące z wirtualnego świata, oraz wskazanie instytucji pomagających w przypadku łamania prawa.
• Zagubieni w sieci – wykład dla młodzieży, podczas którego przedstawiono zagadnienia związane m.in. z siecioholizmem, ryzykiem zakupów internetowych, zawieraniem znajomości na czatach i serwisach społecznościowych, łamaniem prawa, przestępstw internetowych. Wykład był okazją do zaprezentowania książek podejmujących temat cyberprzemocy (np.: Błysk flesza Christiana Linkera) oraz fragmentów filmów związanych z zagrożeniami wirtualnego świata (Trust – Pożegnanie z niewinnością – reż. David Schwimmer, 2010 i Chatroom – reż. Hideo Nakata, 2010r.).
• Buszujący w sieci – uczestnicy happeningu wzięli udział w zabawach integracyjnych, animacjach oraz twórczych zabawach mających na celu zapoznanie się z zagrożeniami wirtualnego świata. Młodzież została podzielona na grupy. Każda z nich otrzymała tekst połówkowy (fragment książki Błysk flesza Christiana Linkera), który uzupełniła zgodnie z własnym pomysłem i wyobrażeniem. Happening zintegrował młodzież, wykształcił umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych, oraz nabycia umiejętności pracy w grupie i wykorzystywania własnych talentów.

   

 

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68