JESTEM SILNA, BO... - WERNISAŻ WYSTAWY POŁĄCZONY ZE SPOTKANIEM Z MARTĄ FREJ
2024-02-23 11:42:00

07.03.2024r.

Zapraszamy serdecznie na niezwykłe wydarzenie dedykowane kobietom - "Wieczór Kobiet w Bibliotece",
który odbędzie się 7 marca o godzinie 17:30 w Bibliotece Głównej.

Jedną z gościń wieczoru będzie wybitna polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna - Marta Frej.
Tego wieczoru w Galerii "Pod Sową" odbędzie się spotkanie z artystką oraz wernisaż wystawy "Jestem silna, bo...".
Wystawę będziecie mogli Państwo podziwiać w Galerii naszej Biblioteki od 1 do 30 marca.

Marta Justyna Frej
(ur. 26 marca 1973 w Częstochowie) – polska malarka, ilustratorka
i animatorka kulturalna. Prezeska zarządu Fundacji Kulturoholizm z siedzibą
w Częstochowie. Jest współzałożycielką i koordynatorką (wraz z Tomaszem Kosińskim) Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie.

Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom uzyskała
w 2004. W latach 2005-2009 była asystentką w Pracowni Malarstwa i Rysunku Marka Czajkowskiego na ASP
w Łodzi.

Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej,
w kategorii prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci za twórczość artystyczną zaangażowaną w obronę praw kobiet i równości płci. Przyznanie tej nagrody zostało Marcie Frej pozytywnie docenione
na Dolnośląskim Kongresie Kobiet.

Współautorka książki Memy i grafy z Agnieszką Graff oraz ilustratorka książki „Brakująca połowa dziejów” Anny Kowalczyk.

Najbardziej znane prace to obrazy z podpisami o charakterze feministycznym, w których pojawiają się przesłanki socjologiczne. Ilustrują współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce,
m.in. w Galerii Arsenał w Poznaniu czy Miejskiej Galerii Sztuki „M-Łódź Identyfikacja”
w Łodzi. Prace Marty Frej zostały również wykorzystane przez Pawła Sarnę do opisu performatywnego aspektu memów w ujęciu wybranych ram interpretacyjnych podczas jego badań nad rolą memów internetowych zastosowanych jako komunikaty o charakterze retorycznym.

W 2017 otrzymała nagrodę plebiscytu O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła; za feministyczną sztukę w internecie, która – dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości – ma prawdziwą siłę.