Galeria Da Vinci
Filia nr 2 "Masnówka"
marzec 2024 r.
Od 4 marca w Galerii Da Vinci prezentowane są prace 3 artystów fotografików - mistrzów fotografii otworkowej
Ksawery Wróbel /Itasca - USA/
Projekt, zatytułowany „Solarigrafia uliczna”, obejmuje jedenaście fotografii wykonanych techniką fotograficzną - solarigrafią. Zdjęcia zostały wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat i przedstawiają "słoneczne" niebo nad „Wietrznym Miastem” - Chicago.
Ksawery Wróbel
to polski fotograf mieszkający w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Uzyskał tytuł inżyniera informatyki
w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz ukończył studia magisterskie na kierunku Informatyka na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jego specjalizacja to Grafika komputerowa i multimedia.
Jego praca magisterska dotyczyła wykorzystania grafiki wektorowej w serwisach internetowych. Obecnie pracuje jako inżynier CAD.
Jest nowicjuszem w fotografii otworkowej, solarigrafii i alternatywnych/historycznych procesach fotograficznych (cyjanotypia, odbitka chlorofilowa i polaroid transfer). W 2019 roku Ksawery założył fanpage poświęcony swojej pasji.
Jego prace były wystawiane w wielu krajach, takich jak: Argentyna, Kolumbia, Chile, Ekwador, Meksyk, Peru, Portugalia, Szkocja, USA, Ukraina oraz Polska.
Jego prace były prezentowane na Art Limited, platformie poświęconej sztuce nowoczesnej i współczesnej, prezentującej prace międzynarodowych artystów; a także na wystawach grupowych online, organizowanych przez Analog Forever Magazine, internetowego wydawcę współczesnej fotografii analogowej.
Jego największym osiągnięciem jest zajęcie I miejsca w kategorii Astro-Krajobraz w 10. Międzynarodowym Konkursie Astrofotograficznym AstroCamera Hevelianum (Polska, 2022).
Paweł Krzywoń-Majewski /Dębowiec/ pokazuje niezwykle ciekawe solarigrafie o czasie naświetlania 12 miesięcy, wykonane aparatami otworkowymi w kształcie walców z otworem 0,2mm,
na papierze Kodak Polycontrast (nośnik negatywu)Prace znajdują się na 1 piętrze galerii.
Opis cyklu:
Jest to zbiór 12 obrazów wykonanych w technice solarigrafii. Dzięki bardzo wydłużonemu czasowi naświetlania, na negatywach zarejestrowane zostały tylko stałe elementy krajobrazu - budynki, infrastruktura drogowa i otaczająca je natura. Takie przedstawienie świata pozwala na próbę odpowiedzi na pytanie "Jak wyglądałby świat opuszczony z dnia na dzień przez człowieka?". Nad bezludną Ziemią nadal wschodzi i zachodzi słońce. Drzewa wzrastają nadal, coraz bardziej przysłaniając niebo. Jedynie przestrzeń miast i wiosek zmieniona przez człowieka opiera się zmianom, jak gdyby czekała na powrót dawnych mieszkańców.
Krótkie CV artystyczne
Absolwent specjalności „Fotografia i film” na Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Fotografia to moja pasja życiowa i zawodowa. Mój sposób na wyrażanie siebie. Pracuję z wykorzystaniem różnych metod rejestracji obrazu - od najstarszych technik z początku XIXw,
poprzez fotografię analogową, po współczesną fotografię cyfrową. Najbardziej fascynują mnie techniki nietypowe, porzucone i zapomniane. Obecnie mam za sobą udział
w kilkunastu wystawach zbiorowych, oraz kilka wystaw indywidualnych - we Wrocławiu i rodzinnych rejonach Śląska Cieszyńskiego.
Ważniejsze wystawy indywidualne:
Przez dziurkę od klucza – solarigrafia, Wrocław, Kawiarnia Kawalerka, 08.2018
W stronę słońca- solarigrafia, Wrocław, Centrum Innowacji Przejście, 10.08.2018 - 10.09.2018
36,6 – fotografia natychmiastowa, Wrocław, Kawiarnia Kawalerka, 02.2017
Ważniejsze wystawy zbiorowe:
Portraits – fotografia cyfrowa, Ateny, Blank Wall Gallery, 9-21.06.2023
Chania International Photo Festival – fotografia cyfrowa, kategoria „portret”, Chania, 3-8.08.2023
Wrocławska pustka – fotografia analogowa, Wrocław, Art Cafe Kalambur, 25.06.2020 (wernisaż)
GOOD to HATE- fotografia cyfrowa, Łódź, OFF Piotrkowska
--Oraz cykl niewielkich prac z Niderlandów autorstwa René Vonk /Breda - Niderlandy/
Rene Vonk to fotograf od 2008, fotograf otworkowy od 2011. Brał udział w trzyletni kursie fotografii w Nieuwe Veste w Bredzie (Holandia) a także w kilku krótkich kursów obejmujących fotografię analogową w Muzeum Fotografii (FOMU) w Antwerpii (Belgia).
Wystawa potrwa do 29 marca. Serdecznie zapraszamy
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68