Spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec
2024-04-12 10:03:00

8.05.2024 r.

Z okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Święta Bibliotekarzy i Bibliotek,
które przypada na dzień 8 maja, mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie autorskie z Katarzyną Groniec. Tematem spotkania będzie jej literacki debiut - książka „Kundle”.

Katarzyna Groniec

Laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988); debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). W 1997roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela. W kwietniu 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego - za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej.

Wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny. Niekiedy cały teatralny zespół nie jest w stanie dostarczyć tylu emocji i tak umiejętnie przenieść słuchaczy w świat o którym opowiada.
A opowiada niezwykle przejmująco i wiarygodnie, dzięki czemu po chwili każdy przenosi się w świat kreowany słowem i melodią. Jej występy to przejmujące spektakle, a widzowie od początku czują realistyczność wszystkich historii. Towarzyszący artystce muzycy w idealny sposób dozują emocje budując niepowtarzalny nastrój.

Ważniejsze spektakle teatralne:

• Nie opuszczaj mnie… - reż. Janusz Józefowicz
  • Trzy razy Piaf – reż. Artur Barciś
  • Piotruś Pan – reż. Janusz Józefowicz
  • Opera za trzy grosze – reż. Wojciech Kościelniak
  • Cohen – reż. Krzysztof Zaleski
  • Mandarynki i pomarańcze – reż. Wojciech Kościelniak
  • Tango Operita: Szare kwiaty – reż. Roman Kołakowski
  • Bagdad Cafe – reż. Krystyna Janda

Role telewizyjne:

• Wrota Europy – reż. Jerzy Wójcik
  • Przybysz z Narbony – reż. Laco Adamik
  • Wieczory i poranki – reż. Krzysztof Babic

Nagrała kilka płyt:

W 2000 roku „Mężczyźni”
W 2002 roku „Poste restante”
W 2004 roku „Emigrantka”
W 2007 roku „Przypadki”
W 2008 roku „Na żywo”
W 2009 roku „Listy Julii”
W 2011 roku "Pin-Up Princess"
W 2014 roku "Wiszące Ogrody"
W 2015 roku “ZOO” z piosenkami Agnieszki Osieckiej
W 2018 roku “Ach!”
W 2023 roku „Konstelacje”

W 2023 roku wydała „Kundle”.

„Kundle”

Brawurowy debiut. Miasto między Zabrzem a Rybnikiem. Niedaleko stąd
do Toszka, niemieckiego Tost, z wielkim domem wariatów. W latach wojny
był tam obóz jeniecki dla Anglików. Uwieczniają go co najmniej trzy książki. Jedną z nich napisał sir P.G. Wodehouse. Potem funkcjonowało tam więzienie NKWD. Trzy tysiące ofiar. Tego się z Kundli nie dowiemy. Minęło ćwierć wieku. Miasto jest wysypiskiem rozbitków. Niepełne rodziny, podwójne tożsamości, poharatane dusze. Śląscy autochtoni, przesiedleńcy z Kresów, Żydzi, Romowie, Niemcy. A nad tym wszystkim – instancja narracyjna, która widzi wszystko osobno. Bo scalić się tego nie da. To miejsce, gdzie pękła więź języka i świata, gdzie króluje niekonkluzywność, a w codzienności otwiera
się egzystencjalna otchłań. Proza Groniec balansuje na skraju tej przepaści – zwykłej i niezwykłej zarazem – ze sprawnością literackiego ucha i języka, jakiej zazdrości się nie tylko debiutantom.
Eliza Kącka