Filia nr 9 w maju poleca
2024-04-30 09:47:00

ul. Wodeckiego 2
e-mail: filia9@biblioteka.jastrzebie.pl

"W maju MBP Filia nr 9 poleca książki Małgorzaty Garkowskiej: „Jedyny walc” oraz „Jedyne marzenie”.
Są to pozycje dla wszystkich tych, którzy kochają historię, ale nie tylko. Autorka zaprasza nas w podróż
przez barwnie przedstawiony przełom XIX i XX wieku. To opowieść, w której wolność to walka z zaborcą
o niepodległość, konspiracyjna walka oraz walka z własnymi uczuciami. Znajdziemy tu robotnicze protesty, rewolucyjne nastroje, carskie represje oraz relacje między Polakami i Rosjanami. Na tle tych wydarzeń śledzimy losy bohaterów powieści. To historia miłości Eweliny do Rosjanina Aleksandra Konstantinowicza Sorokina i Polaka Pawła Orłowskiego, który mimo służby w carskiej armii nie jest zdecydowany, po której stronie powinien stanąć.

„Jedyne marzenie” – historia zawarta w tej książce, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, jest połączona
z wcześniejszym dziełem „Jedyny walc”. Jej bohaterka, Tatiana, to beztroska dziewczyna z ziemiańskiej rodziny, która na skutek wydarzeń dziejowych szybko staje się samodzielną i zaradną kobietą, nie bojącą się walczyć
o miłość, gotową na wszystko w imię miłości do ojczyzny. Jaki wpływ na jej życie będzie miał lekkoduch Fiodor Bunin i przyjaciel braci ze szkoły wojskowej – kadet Paweł Orłowski ?