"Gnój" Wojciecha Kuczoka jako studium rodzinnego piekła - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
2013-01-04 12:15:00

29.01.2013r.

29.01.2013r.  w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Noworoczne spotkanie poświęcone było książce Wojciecha Kuczoka „Gnój”. Powieść ta w 2004 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike. „Gnój” to historia rodzinnego piekła, spaczonych relacji rodzinnych, tragicznego dzieciństwa. Powieść osadzona jest w realiach PRL-u w jednym ze śląskich miast. Głównym bohaterem jest mały K., który opowiada o swojej rodzinie i dzieciństwie naznaczonym piętnem przemocy oraz o ojcu, który w dość specyficzny sposób okazywał miłość swoim bliskim: „(...)bo choć stary K umiał wyznawać miłość, niestety, nie bardzo wiedział, jak kochać. Kochał więc intuicyjnie przez szyderstwo, kochał przeklinając, kochał obrażając.”
Historia małego K. nie zostawiła nikogo obojętnym i wzbudziła duże emocje. Książka Wojciecha Kuczoka sprowokowała Klubowiczów do dyskusji na temat dysfunkcyjnych rodzin, cierpienia, dzieciństwa, metod wychowawczych. Wnikliwej analizie poddane były sylwetki bohaterów. Podczas spotkania wyświetlone zostały fragmenty filmu Magdaleny Piekorz oparte na prozie Wojciecha Kuczoka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 26.02.2013r. o godz. 18.00, poświęcone książce C.R. Zafona "Cień wiatru".

Dyskusyjny Klub Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek skierowany do poszukiwaczy literackich przygód, to miejsce dla tych, co czytają i lubią o tym rozmawiać, to dostęp do najciekawszych książek, to swobodna, niczym nieskrępowana dyskusja. DKK to również ciekawa forma na spędzenie wolnego czasu i doskonała okazja do poznania nowych osób.