"LAOS - SERCE PÓŁWYSPU INDOCHIŃSKIEGO" - wystawa fotografii Henryka Goika
2013-02-28 12:47:00

Biblioteka Główna - Galeria "Pod Sową"
01-30.03.2013r.

Do końca marca w Galerii "Pod Sową" można oglądać wystawę fotografii Henryka Goika - "Laos - serce Półwyspu Indochińskiego".

Wernisaż wystawy odbył się 14.03.2013r.,  w Bibliotece Głównej ul. Wielkopolska 1a. Gościem Biblioteki był Henryk Goik, który podczas pokazu multimedialnego zaprezentował zdjęcia ze swoich podróży. Wernisaż uatrakcyjnił pokaz tańców laotańskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i TańcaTyszanie.

Henryk Goik urodzony w Jastrzębiu-Zdroju, prawnik (Uniwersytet Jagielloński), po studiach nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego (profesor uniwersytecki). W latach 1997-2001 kierował Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Laosie. Od  2007 do 2011 roku był rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych im. Księdza Emila Szramka w Tychach. Od 1 października 2011 roku pracuje jako profesor w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Swoje życie prywatne poświęca m.in. podróżom (Kenia oraz kraje Indochin). Rezultatami dzieli się z innymi, prezentując wystawy fotograficzne – 31 ekspozycji w wielu miastach. Wydał kilkanaście publikacji i książek m.in. „Być w Laosie” (2002).

„Ta wystawa jest dla mnie najbardziej osobistą ekspozycją z dotychczas prezentowanych. (…) Wzruszenia, których tam doznać można, wynikają ze spotkań z ludźmi, z efektów ich talentu, zręczności i cierpliwości, z zachłyśnięcia się krajobrazem, zapachem ziemi, kwiatów, z obserwacji niezwykłych zjawisk atmosferycznych (…) z dotknięcia pozostałości kultury człowieka sprzed wieków.”

Henryk Goik

Zobacz galerię zdjęć z wernisażu