ul. Opolska 1b
tel. 32 470 11 83
e-mail: filia1@biblioteka.jastrzebie.pl
„Świat dawnych wierzeń, mitologii słowiańskiej i tradycji góralskich we współczesnej powieści”
Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwią Strzelczak – autorką powieści „Baca” i „Jagna”, które wchodzą w skład trylogii „Po drugiej stronie gór”.
Powieści Sylwii Strzelczak to literatura obyczajowa z elementami fantastyki słowiańskiej, czerpiąca z dawnych wierzeń i tradycji góralskich. Autorka, inspirując się opowieściami swoich dziadków – górali z krwi i kości – stworzyła niezwykły świat, w którym rzeczywistość przenika się z mitologią i legendami Beskidu Żywieckiego.
Bohaterką historii jest Kasia – młoda nauczycielka języka polskiego, której poukładane życie nagle rozpada
się na kawałki. Szukając ukojenia, wraca w rodzinne strony, do ukochanej babci mieszkającej w Żabnicy.
Tam, podczas jednej z górskich wypraw, spotyka Bacę – tajemniczego mężczyznę, który wprowadza ją w świat zapomnianych podań, mitologicznych demonów i góralskich tradycji. Na kartach powieści odnajdziemy postacie znane z dawnych wierzeń, a także legendę o zbójniku z Babiej Góry, dla którego zamek budował sam diabeł
w zastaw za jego duszę.
Powieści poruszają także trudne tematy – „Baca” opowiada o rozstaniu i odbudowywaniu życia na nowo, natomiast „Jagna” podejmuje wątek walki z chorobą nowotworową.
To książki, które nie tylko wciągają w świat dawnych wierzeń, ale również skłaniają do refleksji i odkrywania piękna polskich gór.
Podczas spotkania będzie okazja do rozmowy z autorką, poznania kulis powstawania powieści, a także możliwość zakupu książek.
Pani Sylwia, oprócz tego, że pisze książki, jest nauczycielką języka polskiego i historii w jednej ze szkół podstawowych w Wodzisławiu Śląskim. Prywatnie jest mieszkanką pobliskich Czyżowic.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury i góralskich opowieści – 15 maja o godz. 17:00, Filia nr 1, ul. Opolska 1b.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68