"Biblioteka w społeczeństwie cyfrowym – informacja i kultura w przestrzeni miejskiej"
2013-04-12 13:28:00

15.05.2013r.

X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej zakończył się konferencją "Biblioteka w społeczeństwie cyfrowym – informacja   i kultura w przestrzeni miejskiej".  Gośćmi Biblioteki byli: mgr Anna Wałek – Politechnika Wrocławska, mgr Iwona Podlasińska – Dolnośląska Biblioteka Publiczna, dr Jacek Gajkiewicz – MOL sp. z o.o., dr Małgorzata Góralska – Uniwersytet Wrocławski, prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński – Uniwersytet Warszawski, dr Tadeusz Kania – Uniwersytet Śląski. W roli moderatora wystąpiła Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej.

W związku z 65-leciem Miejskiej Biblioteki Publicznej konferencję otworzyła krótka prezentacja dotycząca działalności Biblioteki i zmian jakie w niej zachodziły. Ponadto podczas wykładów omawiane były m.in. kwestie dotyczące zmian w zakresie proponowanych przez biblioteki usług, w szczególności zwrócono uwagę na procesy digitalizacji zbiorów i tworzenia zasobów cyfrowych. Dokonano również analizy funkcjonowania bibliotecznych katalogów on-line i skonfrontowano je z systemem informatycznym Arena, który pozwala na tworzenie łatwych w użyciu narzędzi wyszukiwawczych. Zwrócona uwagę również na zasoby sieciowe, które ukazują nowe oblicza tradycyjnego czytelnictwa (serwisy, blogi, fora itd.)
Omówiono również interesujące pomysły na pracę z dziećmi i młodzieżą oraz przedstawiono problematykę podejmowaną we współczesnych książkach dla wspomnianej grupy odbiorców. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały najbardziej interesujące tytuły książek dla młodzieży. Na zakończenie konferencji omówiono systemy i układy kultury oraz dokonano analizy instytucji kultury na przykładzie Jastrzębia-Zdroju.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na wykładach oprócz pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawili się bibliotekarze bibliotek szkolnych oraz miejskich z innych miast.

Program konferencji do pobrania