"Amerykański derwisz" spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
2013-06-29 10:29:00

ul.Wielkopolska 1a
03.09.2013r.

Po wakacyjnej przerwie klubowicze oraz miłośnicy literatury spotkali się, by porozmawiać o debiucie literackim Ayada Akhtara  „Amerykański derwisz”. Głównym bohaterem książki jest Hyat Shah wychowywany w zasymilowanej i niezbyt religijnej rodzinie muzułmanów. Jego rodzina podjęła próbę zerwania z islamskim fundamentalizmem, przeprowadzając się do Stanów Zjednoczonych. Kiedy do ich domu przybędzie z Pakistanu Mina wprowadzi w życie bohaterów zmiany, których skutki dotkną najbliższych Hyata.
„Amerykański derwisz” poruszał problem adaptacji kulturowej, poszukiwania własnej tożsamości,  dojrzewania, rodzinnych konfliktów oraz zmagań w kwestiach wiary. Poza tym powieść Ayada Akhtara dyskretnie wprowadza w świat islamu i wyjaśnia niuanse tej religii.