„Na cenzurowanym” – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
2013-09-04 10:35:00

24.09.2013r.

"Na cenzurowanym" pod takim hasłem 24.09.2013r.  w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowane w ramach Tygodnia Zakazanych Książek. Spotkanie upłynęło pod znakiem wolności słowa i wyboru, dlatego też każdy mógł wybrać dowolną „zakazaną” książkę, o której chciał porozmawiać. Spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji na temat cenzury, historii literatury, poprawności politycznej, religijnej i obyczajowej.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Jednak zdarza się tak, że wiele książek jest wykreślana z list lektur i wycofywana z bibliotek. Tydzień Zakazanych Książek to doskonała okazja do długich rozmów na temat ciekawych przypadków z historii literatury, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej, religijnej lub społecznej. Wśród zakazanych książek znalazły się m.in. takie dzieła jak: "Grona gniewu" J. Steinbecka, "Lolita" V. Nabokova, "Inny świat" G. Herlinga-Grudzinskiego, "Folwark zwierzęcy" G. Orwella, "Pani Bovary" G. Flauberta i wiele innych.

Lista zakazanych książek