„Jubileusz warsztatów artystycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej”
2013-10-02 11:17:00

ul.Wielkopolska 1a
28.11.2013r.

Dnia 28.11.2013r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej obchodzony był uroczysty jubileusz warsztatów artystyczno-plastycznych "Pędzelek". Wśród zaproszonych gości znaleźli się plastycy, którzy w minionych latach prowadzili zajęcia oraz uczestnicy warsztatów. Jubileuszowe spotkanie było okazją do wspomnień i wspólnych działań artystycznych.

Warsztaty artystyczno-plastyczne "Pędzelek" zostały powołane do życia w lutym 1993r. W zamierzeniu miał to być dziecięcy klubik plastyczny stanowiący ciekawą ofert spędzenia wolnego czasu w czasie ferii. Ze względu na duże zainteresowanie po zakończonych feriach postanowiono kontynuować ich działalność. Prowadzone przez plastyka warsztaty poprzez wspólną zabawę wprowadzają dzieci w tajniki historii sztuki i różnorodnych technik artystycznych od rysunku po rzeźbę współczesną.  Powstałe podczas cotygodniowych spotkań dzieła prezentowane są w Galerii „Na ścianie”. Celem warsztatów jest rozwijanie dziecięcych talentów, wyrażanie własnej kreatywności, budowanie zainteresowań plastyką i sztuką, uwrażliwianie na piękno oraz pobudzanie dzieci do współpracy w grupie. W ciągu minionych 20-tu lat odbyło się 825 spotkań, w których uczestniczyło11.614 osób. Stałymi uczestnikami warsztatów w tym okresie było ok. 500 osób. Warsztaty prowadzone były przez:

Katarzynę Parylak (Borkowską) 1993-1996
Karinę Kordułę-Bloch 1996-2002
Aleksandrę Sokallę (Fojcik) 2002-2011
Annę Danelską IX. 2011-XII 2011
Justynę Rutkowską 2011-2013
Patrycję Niezgodę w zastępstwie 2007-2013

Prowadzący byli również inicjatorami różnorodnych projektów i imprez artystycznych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu-Zdroju. Do najciekawszych przedsięwzięć zaliczyć można:

• Happening nie tylko dla plastyków
  • Malowanie obrazu ziemi
  • Wielkie lepienie w glinie
  • Konkurs na najzabawniejszą czapeczkę
  • Graffiti na tarasie
  • Pomaluj mój świat – warsztaty malarskie
  • Artystyczne Interpretacje Jastrzębskie
  • Międzyszkolne konkursy plastyczne: Anioł (odbyło się X edycji), Przyjaciel z Komiksu, Prezent dla Kubusia Puchatka, Barwy zdrowia, Mikołaj
  • Plenery malarskie z okazji Światowego Dnia Muzyki i Plastyki
  • Biennale Sztuki Dziecka
  • Imprezy okazjonalne – Dzień Ojca, Dzień Matki, Wigilijka.

Warsztaty gościły również artystów plastyków, którzy prezentowali różne formy artystyczne np. Franciszek Nieć (malarstwo, rzeźba, linoryt), Zofia Tomeczek  (artystyczna wycinanka). Prace powstałe na zajęciach prezentowane są na konkursach plastycznych, zdobywając nagrody.