"Ludzie z węgla" wernisaż wystawy i spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem
2013-11-27 12:04:00

Biblioteka Główna Galeria "Pod Sową"
05.12.2013r.

05.12.2013r. w Bibliotece Głównej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Ludzie z węgla". Eksponowane fotografie autorstwa Anety Nowickiej i Bolesława Dymińskiego prezentują kopalnie i ludzi w nich pracujących. Wystawa nawiązuje do bogatych tradycji górniczych miasta. Podczas wernisażu autorzy zdjęć opowiedzieli o swoich pracach oraz o tym, skąd wziął się pomysł na przedstawienie pracy górników. Podsumowaniem spotkania był wykład prof. Daniela Kadłubca „O pięknie, mądrości i wesołości górniczej twórczości” poświęcony tradycjom górniczym. Profesor przybliżył również zagadnienia dotyczące komizmu tekstów literackich i przysłów pogranicza śląsko-cieszyńskiego. Wykład połączony był z promocją książki „Górniczy śmiech: komizm ludowy pogranicza czesko-polskiego”. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach jubileuszu 50-lecia miasta.

Wystawę fotografii "Ludzie z węgla" oglądać można do końca grudnia w Galerii "Pod Sową".

Fot.B.Dymiński

Prof. Daniel Kadłubiec – etnograf i historyk literatury, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego. Ukończył polską szkołę podstawową w Bystrzycy, polskie liceum w Czeskim Cieszynie i filologię słowiańską na Uniwersytecie Karola w Pradze. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora. Pracował na Instytucie Pedagogicznym na Uniwersytecie Ostrawskim, później na Uniwersytecie Karola.

Bolesław Dymiński rocznik 1952, urodzony we Wrocławiu, technik elektryk (coraz bardziej lubi Wałęsę). Przepracował na dole 25 lat w kopalni „Zofiówka”. Przez 23 lata członek Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni”. Do dzisiaj uprawia fotografię spacerową...

Aneta Nowicka – ukończyła Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim, Podyplomowe Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała  fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii. Znalazła się na liście artystów prezentowanych podczas festiwalu zajmującego się tematami wolności w Londynie Passion For Freedom 2013.