BIBLIOTEKA NAGRODZONA
2015-09-08 10:30:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju otrzymała wyróżnienie EURO-NAJki za projekt BezGRAnicznie GRAfficzni, polsko-czeskie artystyczne spotkania młodzieży.

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej ‘Olza’ przy współudziale Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska zorganizowało 28 sierpnia br. konferencję podsumowującą realizację Funduszu Mikroprojektów w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 w Euroregionie Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko.
W programie zdarzenia znalazło się m.in. podsumowanie realizacji Funduszu Mikroprojektów POWT RCz-RP w latach 2007-2014.

Uhonorowane zostały najciekawsze 43 mikroprojekty z około 200 wdrażanych po naszej stronie granicy państwowej. Przedstawiciele mikrobenficjentów otrzymali wręczane pierwszy raz EURO-NAJki, wyróżniające transgraniczne przedsięwzięcia w różnych płaszczyznach współpracy i zarządzania projektami.

Projekt BezGRAnicznie GRAfficzni, polsko-czeskie artystyczne spotkania młodzieży realizowany był w 2010 roku
Głównym jego celem było wsparcie rozwoju artystycznego młodzieży z Polski i Czech poprzez udział w warsztatach artystycznych, a także wspomaganie rozwoju współpracy między społecznościami po obu stronach granicy.
Projekt obejmował przeprowadzenie warsztatów artystycznych – graffiti, fotograficznych, graficznych oraz komputerowych dla młodzieży. Adresatem projektu była młodzież z Jastrzębia Zdroju i Karwiny. Zadaniem projektu było także pokazanie młodzieży związku graffiti ze sztuką oraz poszerzenie ich świadomości na temat graffiti jako twórczej formy ekspresji. Proponowana forma działań warsztatowych dała młodym ludziom możliwość rozwoju umiejętności twórczych, komunikacyjnych i pracy w grupie.

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 w ramach funduszu Mikroprojektów.
Projekt ten realizowany był w partnerstwie z Regionální knihovna Karviná.