„Biblioteka przyszłości – informacja, potrzeby, nowe technologie” – konferencja
2014-04-12 13:13:00

15.05.2014r.

15 maja 2014r. pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój odbyła się konferencja Biblioteka przyszłości – informacja, potrzeby, nowe technologie. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Jastrzębskie podróże z literaturą" dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu-Zdroju konferencji było zaprezentowanie zagadnień związanych z asertywnością w pracy bibliotekarza, wykorzystaniem mediów społecznościowych do promocji bibliotek, serwisami WEB 2.0 w polskich bibliotekach publicznych, a także przyszłością współczesnych bibliotek. Gośćmi konferencji byli: mgr Lidia Teresa Nowak z Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, dr Magdalena Wójcik z  Uniwersytetu Jagiellońskiego, mgr Katarzyna Drewnowska-Toczko z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i dr hab. Artur Jazdon – dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała mgr Maria Kucharska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju, natomiast moderatorem konferencji była Aneta Satława – kierownik Działu Promocji Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wszystkich gości przywitał prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, Marian Janecki.

Konferencja podzielona została na dwie części. Z pierwszym wykładem wystąpiła Lidia Teresa Nowak. Prelekcja „Asertywność jako kultura pracy” poświęcona została zagadnieniu asertywności  w instytucjach związanych z kulturą.

Z kolejnym wykładem „WEB 2.0 w polskich bibliotekach publicznych – przegląd badań i aspekty praktyczne” wystąpiła dr Magdalena Wójcik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelegentka omówiła stan badań nad: cechami i rodzajami społeczności internetowych, filozofią i założeniami teoretycznymi modelu Web 2.0, cechami i formami mediów społecznościowych, zastosowaniem Web 2.0 w obszarze promocji i PR, wykorzystaniem Web 2.0 w komunikacji naukowej, oraz zastosowaniem narzędzi Web 2.0 w działalności bibliotek.

Drugą część konferencji otworzył wykład Katarzyny Drewnowskiej-Toczko „Nowe trendy w Internecie i mediach społecznościowych i ich wykorzystanie w promocji współczesnej biblioteki”. Prelegentka położyła nacisk na funkcje promocyjne i informacyjne mediów społecznościowych, pomocne bibliotekom w kreowaniu pozytywnego wizerunku w przestrzeni społecznej – zarówno tej realnej, jak i wirtualnej.

Jako ostatni wystąpił dr hab. Artur Jazdon z wykładem „O przyszłości bibliotek…”. Dr Jazdon zwrócił uwagę na niezwykłą rolę Internetu i mediów wirtualnych, z których biblioteki i bibliotekarze coraz częściej korzystają.

Treściwość zaprezentowanych wykładów pokazała jak szerokim i interesującym tematem badawczym jest problematyka bibliotek na tle ciągle rozwijających się współczesnych mediów. Podobnie jak w ubiegłych latach konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Była to już piąta konferencja zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu-Zdroju, która odbyła się w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Zobacz galerię zdjęć

Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Jastrzębskie podróże z literaturą” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego