"Laudacja dla Noblisty" - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
2014-04-28 13:16:00

20.05.2014r.

Majowe spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki było prawdziwym wyzwaniem. Wszyscy wielbiciele dobrej literatury, którzy przybyli na spotkanie wzięli udział w konkursie przygotowanym przez Instytut Książki i Wydawnictwo Czarne. Zadaniem klubowiczów było wspólne stworzenie laudacji dla wybranego żyjącego pisarza. Autorem, dla którego stworzono laudację był Mariusz Szczygieł. Inspiracją do stworzenia pracy konkursowej była książka Herty Müller „Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek”, która sprowokowała do żywej dyskusji. Autorka daje w niej wyraz swojego życia, pisze o przyjaciołach, literaturze, władzy. "Autorka nie koncentruje się wyłącznie na sobie. Wspomina wywiezioną na roboty przymusowe do ZSRR matkę, uwikłanych w nazizm ojca i wujka, ludzi pióra o tragicznych, naznaczonych dyktaturą życiorysach." (Aleksandra Buchaniec-Bartczak)