„Cyfrowe korzenie”
2014-05-29 13:41:00

Filia nr 2 "Masnówka"
ul. Witczaka 3a

Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju bierze udział w projekcie „Cyfrowe korzenie”, realizowanym przez Bibliotekę Śląską. Przedsięwzięcie ma charakter edukacyjny i skierowane jest do seniorów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. W trakcie spotkań uczestnicy będą zgłębiali historię swojej rodziny i szukali informacji o pochodzeniu, a także przeszłości zawodowej przodków. Będzie to nie tylko wycieczka do korzeni, ale również podróż kulturowa, odkrywająca przed seniorami wiadomości o miejscu ich zamieszkania.

Projekt „Cyfrowe korzenie” realizowany jest przy współpracy Archiwum Państwowego w Katowicach, Stowarzyszenia Miasta w Internecie oraz Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W czternastu bibliotekach w województwie śląskim odbędą się warsztaty komputerowe i spotkania ze specjalistami (w tym wideokonferencje). Uczestnicy będą mieli okazję spotkania m.in. z Grzegorzem Mendyką – prezesem Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu oraz dr. hab. Piotrem Greinerem – dyrektorem Archiwum Państwowego w Katowicach.

Seniorzy w każdej z bibliotek biorących udział w projekcie będą uczyli się zdobywać i opracowywać informacje, m.in. za pomocą Internetu. Archiwiści pomogą uczestnikom odnaleźć wiadomości umożliwiające stworzenie drzewa genealogicznego. Dzięki warsztatom z fotografem seniorzy zapoznają się z obsługą sprzętu fotograficznego i możliwościami wykorzystania go w trakcie tworzenia drzewa genealogicznego.

Biblioteki uczestniczące w projekcie:

Biblioteka Śląska w Katowicach,

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej,

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu,

Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju,

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie,

Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie,

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Myszkowie,

Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku,

Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury – Biblioteka w Koziegłowach,

Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie,

Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach,

Gminna Biblioteka Publiczna w Mierzęcicach,

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu,

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

16 czerwca 2014r. o godz. 17:00 - spotkanie organizacyjne dla osób zakwalifikowanych do projektu

17,18.06 - warsztaty komputerowe  podstawowej obsługi komputera

23-25.06  - warsztaty komputerowe  podstawowej obsługi komputera

Zobacz galerię zdjęć z warsztatów

2 lipca o godz. 12:30 - druga wideokonferencja z udziałem Pana dra hab. Piotra Greinera, Dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach.

09,15,16 lipca o godz. 10:30 - warsztaty fotograficzne

Zobacz galerię zdjęć z warsztatów

21 lipca o godz. 10:00 - spotkanie z dr Anną Machej - z Archiwum Państwowego w Katowicach, Oddział w Cieszynie

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania

10 września o godz. 12:00 kolejne wideospotkanie w ramach projektu "Cyfrowe korzenie". Jego gościem będzie prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej ds.Instytutu Badań Regionalnych, który wygłosi prelekcję pt. „I i II wojna światowa. Jak znaleźć informacje na temat losów swoich bliskich w zasobach cyfrowych”.

29, 30 września o godz. 10:00 Zajęcia komputerowe generowania drzewa genealogicznego.

03 października o godz. 17:00 spotkanie i warsztaty z dr Wojciechem Schafferem -kustoszem Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach

Zapraszamy Państwa na kolejną wideokonferencję, która odbędzie się 6 października (poniedziałek) o godz. 12:30.
Gościem spotkania będzie Pan Piotr Matuszek z Archiwum Państwowego w Katowicach, który wygłosi prelekcję pt. „Archiwum rodzinne jako spuścizna archiwalna. Jak dbać o pamiątki rodzinne”.