Wystawa ekslibrisu ze zbiorów Jarosława Mrożkiewicza
2016-04-27 13:55:00

maj 2016

W 2016 roku obchodzimy 500-lecie polskiego ekslibrisu, z tej okazji przez cały maj w Galerii „Pod Sową” (Biblioteka Główna) i Galerii „Da Vinci” (Filia nr 2) będzie można obejrzeć kolekcję ekslibrisu Jarosława Mrożkiewicza.

*Ekslibris to niewielka grafika, która zrodziła się z miłości człowieka do książki, zdobiła książkę i była  śladem istnienia biblioteki. Od XIX wieku jego pierwotna funkcja zaczęła się zmieniać i ekslibris stał się obiektem kolekcjonerskim. Ekslibris współczesny nie ma już większego związku z książką i księgozbiorami. Dziś ekslibris przekroczył wszelkie ograniczenia, nie musi już być ściśle zespolony z książką, ani nawet też konkretną osobą, stał się swobodną grafiką, bardziej lub mniej dekoracyjną i czytelną a także wykonywaną w coraz bardziej zaskakujących technikach. (źródło: www.ekslibrispolski.pl)