Spotkanie z Czesławem Gawlikiem i Anną Małecką

ul. Opolska 723

30.04.2015r.

Jazzstrzębie 2015
Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Jazzu – 30 kwietnia przez UNESCO, ma na celu „podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat znaczenia jazzu jako środka edukacji służącej umacnianiu pokoju, jedności, dialogu i współpracy między narodami”.

Jazz to sposób na życie. Często kojarzony z niezrozumiałą muzyką, z założenia jest improwizowany czyli niepowtarzalny. Został przyjęty w swej czystej formie jako styl objawiający indywidualizm. Przez długi czas był uznawany za muzykę protestu (w Polsce nawet zakazany!), z czasem udało mu jednak się ugruntować swoją pozycję.
Jazz pojawia się w radiu, telewizji, internecie, można go słuchać na koncertach, festiwalach, często stanowi ilustrację do filmu. O jego popularności może świadczyć fakt, że wyższe uczelnie kształcą przyszłych muzyków i wokalistów jazzowych na specjalnych kierunkach.

By polubić ten rodzaj muzyki, należy go poznać – to znaczy posłuchać lub poczytać. Sprzyjającą ku temu okazją było spotkanie w Mediatece zCzesławem Gawlikiem i Anną Małecką – autorami książki Jazz w Rybniku, które odbyło się 30 kwietnia 2015r. I niech nikogo nie zmyli tytuł książki, jest ona bowiem kronikarskim zapisem wszystkiego co dotyczy jazzu a wydarzyło się na terenie /obszarze naszego regionu (Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Żor, Wodzisławia Śląskiego) na przełomie ostatnich 60 lat. Książka zawiera relacje z odbywających się rybnickich festiwali jazzowych, których organizatorem był Czesław Gawlik, muzycznych podróży, jakie były udziałem autora.
Ciekawe spotkanie dopełniały anegdoty i wspomnienia gości. Wydarzenie obyło się w ramach projektu Jazzstrzębie 2015 wpisujące się w obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Jazzu. Tego dnia można było także posłuchać standardów jazzowych w wykonaniu pianisty Roberta Czecha, uczestniczyć w koncercie Piotr Schmidt Electric Group, a całość zakończyć udziałem w jastrzębskim jam session wraz z wieloma muzykami z regionu.
Certyfikat organizacji Międzynarodowego Dnia Jazzu w Jastrzębiu-Zdroju został podpisany przez samego Herbiego Hancocka. Projekt realizowany był we współpracy Fundacji Harmonicznego Chaosu, Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrębiu-Zdroju oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.
Patronat nad imprezą objęła Prezydent Miasta, Anna Hetman.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ