„Filozof znacy telo co: mędrol” – spotkanie poświęcone książce ks. J. Tischnera Historia filozofii po góralsku
2015-04-15 12:59:00

28.04.2015r.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło na filozoficznych dyskusjach. A to za sprawą ks. prof. Józefa Tischnera i jego Historii filozofii po góralsku. Jej lektura przybliżyła życie i twórczość najwybitniejszych starożytnych filozofów greckich, przedstawionych na tle języka i kultury górali Podhala: Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero potem porobiyli się Turcy i Zydzi - przekonuje ks. prof. Józef Tischner. - Górole byli tyz piyrsymi 'filozofami. 'Filozof' to jest pedziane po grecku. Znacy telo co: 'mędrol'. A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzieć, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole.