8 maja - wybierz Bibliotekę!
2015-04-15 13:00:00

08.05.2015r.

Co roku w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowane są działania popularyzujące książkę, literaturę i biblioteki. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi WYBIERAM BIBLIOTEKĘ.

Goście, którzy 8 maja licznie odwiedzili Bibliotekę, wzięli udział w zróżnicowanych przedsięwzięciach, podzielonych na bloki tematyczne: nowe technologie, sztuka, rozrywka, podróże i literatura.

Wszyscy zainteresowani nowymi technologiami mogli skorzystać tego dnia z pomocy bibliotekarzy. W trakcie indywidualnych warsztatów przybliżali oni zasady obsługi komputera i nawigacji w Internecie. Tego dnia odbywały się również warsztaty multimedialne prezentujące sposoby funkcjonowania literatury i książki w Sieci. Zaprezentowano portal Wolne Lektury, na podstawie Rękopisu znalezionego w Saragossie pokazano różnicę między książką i hipertekstem oraz przybliżono zasady korzystania z czytelni IBUK Libra.

O tym, że Biblioteka jest miejscem, w którym można w ciekawy sposób spędzić czas wolny, przekonali się Ci, którzy postawili na rozrywkę. Przygotowano bogatą ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W godzinach popołudniowych osiem drużyn rozpoczęło udział w Grze miejskiej Zagadki Sherlocka Holmesa. Ich zadaniem było zbieranie poszlak w sprawie zaginionego rękopisu. Punkty kontrolne były rozmieszczone na terenie całego miasta a ich odnalezienie nie było wcale łatwe. Zadaniem drużyn było odnalezienie hasła i prawidłowe uzupełnienie przygotowanych zadań.
Dla dzieci przygotowano kreatywne zabawy dla dzieci w Bibliotece zatytułowane Literackie inspiracje. Inspirację do wykonania prac plastycznych były odczytywane fragmenty literatury dziecięcej.

Nie lada atrakcją okazały się planszówkowe rozgrywki, w których wzięły udział osoby w różnym wieku. Gośćmi spotkania byli przedstawicieleWydawnictwa G3, którzy zaprezentowali różnorodną ofertę gier planszowych. Swoich sił można było spróbować podczas takich gier jak: 6. bierze!, Zaklęta wieża, Speed, Pszczółki, Magiczny labirynt. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra Kakao, która wprowadziła graczy w egzotyczny świat "owocu bogów". Spotkanie zorganizowano wspólnie ze sklepem Grajcarnia.

Młodych adeptów sztuki do twórczego spędzenia wolnego czasu zainspirowały na pewno warsztaty artystyczne inspirowane literaturą dziecięcą. Można było wykonać różę-zakładkę, stworzyć trójwymiarowy napis, ozdobić tekturowego słonia Elmera, stworzyć filcową broszkę sówkę.

Podsumowaniem całodziennych imprez w Bibliotece były dwa spotkania skierowane zarówno do miłośników podróży jak i literatury.
Jakub Radomski młody jastrzębianin opowiadał o siedmiomiesięcznej wyprawie dookoła świata, którą odbył wraz ze swoim kuzynem. Pod okiem wuja kpt. Jerzego Radomskiego, na zbudowanym w kopalni KWK Moszczenica jachcie „Czarny Diament”, młodzi jastrzębianie odwiedzili Polinezję Francuską ,Wyspy Perłowe, Galapagos, Fidżi.
Niewątpliwą gwiazdą wieczoru był pisarz i reporter Mariusz Szczygieł, który opowiadał o swojej książce Gottland, o tym, jak przygotowuje się do pisania felietonów oraz o swojej przygodzie z telewizją. W dowcipny sposób opowiadał o kulturze naszych południowych sąsiadów, z przymrużeniem oka mówiąc, że „Każdy spotyka takiego Czecha na jakiego zasłużył”. Na koniec spotkania pisarz podzielił się planami na temat nowej książki.

8 maja zobacz galerię zdjęć
Zagadki Sherlocka Holmesa zobacz galerię zdjęć
Planszówkowe rozgrywki zobacz galerię zdjęć
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem zobacz galerię zdjęć