Przez Kołymę i tereny dawnego Gułagu – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
2016-05-04 09:25:00

24.05.2016 r.

"Kolejny magiczny wieczór. Uwielbiam je. To dla nich jeżdżę w świat i uprawiam zawód reportera. Przepadam gadać z paputczikami, z ludźmi, z którymi jestem w drodze. Tak osobliwie, tajemniczo odkrywają wtedy swoje dusze." (J. Hugo-Bader, Dziennki kołymskie)

Majowe południe w Bibliotece można było spędzić na rozmowach o literaturze przy filiżance kawy. Powodów do dyskusji dostarczyły nam Dzienniki kołymskie Jacka Hugo-Badera, stanowiące zapis podróży reportera po Syberii. Autor Białej gorączki odwiedził m.in. Magadan, Ołę, Dębin Jagodne, Jakuck, które stały się kanwą do snucia opowieści i relacji z tych dzikich i okrutnych terenów. Reporter spotyka na swojej drodze wielu ludzi, których historie poznajemy podczas lektury. Dzięki lekturze zapoznaliśmy się ze wspomnieniami córki Nikołaja Jeżowa, poznaliśmy relację Tamary Tichonowej o kobiecych łagrach,  zgłębiliśmy historię kołymskiego psychiatry i geologa Władimira. Spotkanie upłynęło na ciekawych rozmowach na temat twórczości Jacka Hugo-Badera, potrzeby literatury faktu i współczesnej Rosji.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki nie jest spotkaniem autorskim.

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki