Czeskie klimaty – spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim
2016-09-07 15:43:00

27.09.2016 r.

We wrześniu Miejską Bibliotekę Publiczną w Jastrzębiu-Zdroju odwiedził Aleksander Kaczorowski, autor zbioru esejów Praski elementarz, biografii Havla i Hrabala, powieści Praskie łowy oraz zbioru małych narracji wspomnieniowych Ballada o kapciach.

O początkach swojej fascynacji mówił: „Odkryłem Czechy poprzez Hrabala i Kunderę, ale szybko okazało się, że jest dużo więcej ciekawych pisarzy”. Nasi południowi sąsiedzi oczarowali tłumacza także swoim językiem. Aleksander Kaczorowski opowiadał o swojej pracy nad biografiami, podkreślając, że był to bardzo czasochłonny proces, zwłaszcza że zawsze stara się ukazywać portretowane postaci wielowymiarowo, wpisując je w szeroki kontekst historyczny, polityczny i kulturowy. Na pytanie o innego pisarza,  którego warto przybliżyć polskiemu czytelnikowi, odpowiedział „warto byłoby przetłumaczyć nieznane dotąd teksty Oty Pavla, który jest nam znany przede wszystkim z książki Śmierć pięknych saren”, ponadto autor zdradził, że pracuje nad biografią tego pisarza i przybliżył uczestnikom najciekawsze wydarzenia z jego życia. Spotkanie poprowadził tłumacz i krytyk literacki Leszek Engelking.

Fotografia autora - Jacek Herok

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ