Postrzeganie natury – wystawa prac Pauliny Szkatuły
2016-09-28 12:13:00

Galeria Pod Sową
01-30.10.2016

Autorka obecnie studiuje na Akademii sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ekspozycja Postrzeganie natury jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym dla człowieka jest dzisiaj natura? Czy ludzie potrafią docenić i uszanować jej piękno?

Artystka posługuje się głównie technikami frotażu i odbitki z naturalnych matryc. Eksperymentalnie łączy je, tworząc kompozycje roślinno-zwierzęce. Obchodzi się przy tym z odpowiednim szacunkiem dla naturalnej tkanki-struktury liścia. Z każdym odbiciem pozostawia ślad efemeryczności – czyli dostępności roślin zaledwie wiosną i latem. Utrwala na papierze postępujący rozkład roślin, daje im ostatnią szanse przetrwania, wręcz odrodzenia się w innej postaci – w formie sztuki. Podsumowuje tym samym naturalny bieg przyrody, w której nic nie jest trwałe. Różnorodne ślady wyrazu odzwierciedlają indywidualizm, gdzie nawet artysta nie jest w stanie przewidzieć jakie będą rezultaty. Można śmiało stwierdzić, że natura sama tworzy sztukę, a człowiek jedynie kadruje poszczególne obrazy.

Kurator wystawy: Sylwia Rakowska