Wielokulturowość a konflikty cywilizacji. Współczesne doktryny filozofii dziejów
2016-11-29 07:49:00

13.12.2016 r.

Po upadku komunizmu pod koniec XX w. wydawało się że nastąpił ostateczny triumf zachodniej, liberalnej demokracji. Francis Fukuyama w eseju zatytułowanym „Koniec historii?” z 1989 r. ogłosił kończące procesy historyczne, postępujące z globalizacją rozprzestrzenienie zwycięskiego systemu. Tymczasem jego kolega ze studiów na uniwersytecie Harvarda, Samuel Huntington, sformułował w „Zderzeniu cywilizacji” tezę przeciwną : nastąpi teraz gwałtowny wzrost  konfliktów cywilizacyjnych, spowodowany różnymi systemami wartości i nierównością w podziale dóbr. Która z wizji jest bliższa prawdy? A może są inne wyjaśnienia? O tych ważkich problemach rozmawiali uczestnicy ostatniego w tym roku spotkania z cyklu Filozofia dla każdego. Kolejne spotkanie juz w 2017 roku - 24 stycznia! Zapraszamy!