Spinoza – filozof wyklęty – spotkanie z Martą Tyszko w ramach cyklu Filozofia dla każdego
2017-04-03 16:07:00

18.04.2017 r., godz. 17:00

18 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Filozofia dla Każdego, zatytułowane „Spinoza – filozof wyklęty”. Marta Tyszko, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizująca się w myśli wybitnego filozofa z Amsterdamu, w bardzo przystępny i syntetyczny sposób przedstawiła epokę, ówczesne prądy intelektualne oraz postać i poglądy samego Spinozy. Liczna grupa uczestników z zainteresowaniem wysłuchała wykładu i wzięła udział w ożywionej dyskusji, która zgodnie już z tradycją, wykraczała momentami znacznie poza zakres tematu. Miłośnikom mądrości obecnym na spotkaniu na pewno zapadną w pamięć spinozjańskie określenie Deus sive natura, termin panteizm, system filozoficzny wyłożony more geometrico: w postaci twierdzeń zakończonych kwestią quod erat demonstrandum - c.b.d.o. Oprócz oryginalnych, intrygujących poglądów Spinoza może też zaimponować współczesnym niezależnością i poczuciem osobistej wolności – co tłumaczy m.in. odmowę objęcia katedry na uniwersytecie w Heidelbergu, czy zignorowanie decyzji króla Ludwika XIV, że w zamian za dedykację jednego z dzieł Spinoza dostanie od króla dożywotnią pensję. Ilu dziś znaleźlibyśmy wybitnych ludzi odrzucających splendory i wysokie gaże.

Na następne spotkanie Filozofii dla każdego zapraszamy 9 maja.