TE WSPANIAŁE KOBIETY... W LITERATURZE
Projekt poprzez interdyscyplinarne działania, pozwoli na różnorodne ujęcie tematu kobiet w literaturze i promocję współczesnej literatury, zarówno pięknej jak i non fiction. Wydarzenia kierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Zadanie wpisuje się w działalność Biblioteki a jednocześnie wprowadza nowe obszary wiedzy i buduje relacje oparte na wspólnotowości kobiecych doświadczeń. Badania czytelnictwa za rok 2022 wykazują, że co najmniej jedną książkę przeczytało 42% kobiet, nasze obserwacje również potwierdzają, że kobiety stanowią większość użytkowników Biblioteki. Chociaż są najliczniejszą grupą uczestniczek w kulturze, nie mają własnej przestrzeni do spotkań, bycia we własnym gronie, czy dzielenia się czytelniczymi doświadczeniami.
Projekt bazując na różnorodnej literaturze, pokazuje zmiany jakie zaszły na przestrzeni wieków w postrzeganiu kobiet. Podczas projektu skupimy się na zagadnieniach językowych – feminatywach, oddamy głos naszym „babkom” i zobaczymy jak wyglądało ich życie w mieście i na wsi, poznamy historie prostych kobiet i kobiet artystek, które walczyły z mężczyznami o swoją pozycję. Te różnorodne narracje pozwolą na promowanie współczesnej literatury, umożliwiając spotkania z autorkami cieszącymi się dużą popularnością wśród czytelników naszej Biblioteki.
Projekt trwa od maja do grudnia 2024 r. W tym czasie zaplanowano realizację następujących wydarzeń:
REALIZACJA – OPIS POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ:
ŻEŃSKA KOŃCÓWKA JĘZYKA – spotkanie z Martyną Zachorską poświęcone feminatywom. Wspólnie z językoznawczynią zastanowimy się, czy żeńskie końcówki to wymysł feministek, czy językowa tradycja, nad tym dlaczego obrosły tyloma mitami i drażnią wiele osób. Martyna F. Zachorska znana jako Pani od Feminatywów pokaże jak zwyczaje językowe, przysłowia czy potoczne zwroty budują obraz naszego świata, w tym nasze postrzeganie kobiet, płci czy ciała. Jedno spotkanie skierowane będzie do młodzieży, drugie do dorosłych odbiorców.
NIEPRZEZROCZYSTE: OPOWIEŚĆ O NASZYCH PRZODKINIACH – spotkanie skierowane do młodzieży i dorosłych czytelników w tym osób 60+ z Agnieszką Pajączkowską – autorką książki Wędrowny Zakład Fotograficzny oraz „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”. Będzie to spotkanie promujące literaturę non fiction traktującą o trudach życia kobiet, których historie i opowieści do tej pory były pomijane, których życie toczyło się na marginesie. Spotkanie będzie nośnikiem opowieści o tym, co dotąd było niezauważalne ze szczególnym naciskiem na role kobiet w tym zatrzymanym w obiektywie świecie. Celem spotkania jest promowanie współczesnej literatury, ukazywanie jej związków z fotografią i przybliżenie opowieści o kobietach zamieszkujących wsie.
NIEWIDOCZNE – spotkanie dla dorosłych z Sabiną Jakubowską o „Akuszerkach” powieści inspirowanej autentycznymi zapiskami, poświęconej wiejskim akuszerkom, które obcowały z życiem i śmiercią, niosły pomoc i wytchnienie. Książka zdobyła nominację do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, a prawa filmowe nabyły Agnieszka Holland i Magdalena Łazarkiewicz. To opowieść o kobiecej sile i delikatności. Spotkanie promuje wartościową literaturę oddającą głos kobietom, które często tego głosu zabrać nie mogły. Sabina Jakubowska z wykształcenia jest archeologiem. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów.
W ŚWIECIE SZTUKI – spotkanie z Marią Peszek wokół jej artystycznej twórczości, prezentujące postać kobiety aktorki, piosenkarki, autorki książki. Obok rozmowy o radzeniu sobie ze światem i życiem, funkcjonowaniu w teatrze, filmie, na scenie. Porozmawiamy o literaturze, która przenoszona jest na ekran i deski teatru a także wspólnie przeczytamy ulubione fragmenty literackie naszej gościni.
Się żyje. KORA – spotkanie dla dorosłych z Katarzyną Kubisiowską wokół biografii Kory Jackowskiej stanowiące odpowiedź na niesłabnące zainteresowanie literaturą biograficzną. Podczas spotkania spróbujemy zarysować obraz kobiety-artystki, kobiety-buntowniczki. Z licznych głosów, które zebrała Kubisowska zarysować obraz Kory jako kobiety różnorodnej, odważnej i bezkompromisowej. Porozmawiamy z pisarką o tym, co znalazła w niepublikowanym dotąd archiwum Kory, jakie ukrywane dotąd historie zdradzili najbliżsi artystki i jaki obraz Kory się z tych rozmów wyłania. Celem spotkania jest promocja literatury non fiction, przybliżenie warsztatu pracy pisarki książek biograficznych i przybliżenie ważnej postaci z kręgu muzyki.
TYLKO ONE – spotkanie z Sylwią Zientek oraz warsztaty artystyczne. Spotkanie z autorką książek poświęconych wybitnym kobietom, które związały swoje życie z różnymi dziedzinami sztuki. Będzie to rozmowa o kobietach artystkach tych wybitnych i podziwianych, ale też tych zapomnianych. Pisarka przedstawia losy 20 wybitnych kobiet od oświecenia po wiek XX. Celem spotkania jest przybliżenie i popularyzowanie literatury pięknej i popularnonaukowej i ukazanie sytuacji kobiet artystek. Spotkanie połączone będzie z warsztatami malarskimi kierowanymi do kobiet, podczas których wykonane zostaną portrety nawiązujące stylem do twórczości poznanych malarek.
NIE TRAĆ WŁASNEGO JA – spotkanie autorskie dla młodzieży i dorosłych wokół książek Anny Ciarkowskiej, w których jednym z głównych zagadnień jest kobiecość i to w jaki sposób kobietom narzuca się pewne role społeczne, normy zachowań. Anna Ciarkowska przytacza frazy, które kobiety bez względu na wiek – słyszą od bliskich. Od dziecka dowiadują się, co znaczy być dziewczynką, dziewczyną i kobietą.
KOBIETA W PODRÓŻY: REPORTAŻ Z CHORWACJI – spotkanie z reporterką Aleksandrą Wojtaszek wokół jej książki „Fjaka. Sezon na Chorwację”. Autorka podróżuje i bada Bałkany, zgłębia ich kulturę, historię. Podczas spotkania oprócz ciekawych informacji na temat tego popularnego i wakacyjnego zakątka, poznamy warsztat pracy reporterki, porozmawiamy o bałkańskich kobietach i podróżach. Celem spotkania jest popularyzacja literatury non fiction, podkreślenie roli i warsztatu pracy badaczki i reporterki, a także zaprezentowanie Chorwacji i Bałkanów zwracając uwagę na ważne postaci kobiece.
MAMY GŁOS: KOBIETY PISARKI – warsztaty interaktywne dla młodzieży, ukazujące jak zmieniała się obecność kobiet w literaturze. Przekrojowo zaprezentujemy twórczość wybitnych pisarek, które były ważnym głosem w literaturze i zmieniły stereotypowe spojrzenie na książki pisane przez kobiety. Celem warsztatów jest promocja wartościowej literatury polskiej i światowej.
KOBIETY CZYTAJĄ – cykl krótkich prezentacji, rozmów ze znanymi jastrzębiankami, działaczkami społecznymi o czytaniu, literaturze, byciu kobietą. Inicjatywa ma na celu promowanie literatury, budowanie płaszczyzny do dzielenia się własnymi doświadczeniami i poglądami. Rozmowy i prezentacje w zależności od formy, opublikowane będą na Facebooku, stronie biblioteki, You Tubie. Złożone zostaną również w formie elektronicznej publikacji, którą będzie można pobrać ze strony wnioskodawcy.
DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY CZYLI HISTORIE W SPÓDNICY – spotkanie dla dzieci z Anną Dziewitt-Meller. Spotkanie inspirowane będzie książką autorki, która prezentuje biogramy niezwykłych kobiet. Dzieci poznają historie niesamowitych bohaterek żyjących na przestrzeni minionych wieków. Zaprezentowane postaci staną się inspiracją dla dziewczynek uczestniczących w spotkaniu oraz zachęcą do rozwoju osobistego. Dzieci uczestniczące w spotkaniu przekonają się o tym, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.
Drugie spotkanie kierowane będzie do dorosłych czytelników i zaprezentuje twórczość pisarki, która na pierwszym miejscu stawia kobiety. Zwraca szczególną uwagę na ich moc, rolę oraz siłę. Sięga do historii, przywołując sytuacje, w których kobiety były pomijane pomimo znaczących osiągnięć. Spotkanie prezentuje twórczość autorki „Góry Tajget” i popularyzuje prozę współczesną.
GENIALNE DZIEWCZYNY – warsztaty literackie dla dzieci inspirowane literaturą dotyczącą postaci wyjątkowych kobiet. Uczestnicy poznają sylwetki bohaterek pochodzących z różnych rejonów świata, które swoim działaniem miały realny wpływ na dzieje ludzkości dzięki swojej największej pasji, jaką była nauka. Kobiety, które mimo wielu przeszkód spełniały swoje marzenia, stając się przykładem dla wielu kobiet.
PORTRET DAMY – warsztaty artystyczne na temat tego zmieniał się kanon kobiecego piękna na przestrzeni wieków? Czy prawdziwe damy możemy zobaczyć na starych obrazach a może spacerując po ulicy? Co to znaczy być damą? Jak wygląda dama? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznają uczestnicy warsztatów artystycznych, na których pod czujnym okiem artysty plastyka tworzyć będą porter damy. Do jego stworzenia potrzebna będzie wyobraźnia, kreatywność i pomysłowość.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68