Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

BIBLIOTEKA MARZEŃ

BIBLIOTEKA MARZEŃ

BIBLIOTEKA MARZEŃ

Projekt BIBLIOTEKA MARZEŃ wpisuje się w 75. jubileusz istnienia Biblioteki, podczas którego zapraszamy do wspólnego  świętowania w otoczeniu najlepszych książek. Projekt kierowany jest do obecnych czytelników Biblioteki, ale również nastawiony jest na pozyskanie nowych odbiorców poprzez wyjście poza mury instytucji. Większość wydarzeń i spotkań plenerowych odbywać się będzie w nietypowych miejscach, które nie są związane z Biblioteką. Planujemy zorganizować spotkania i warsztaty dla dzieci i młodzieży w galerii handlowej, lokalnej kawiarni, Parku Zdrojowym, przy tężni w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego oraz w hali sportowej Omega przy MOSiR.

Projekt poprzez swoją bogatą i różnorodną ofertę pokaże, jak nietypowo można spędzić czas z książką. Literatura stanie się bezpośrednim lub pośrednim elementem inspirującym do czytania i aktywnego spędzania czasu.

Nadrzędnym celem projektu jest poprawa dostępu do książek i literatury poprzez organizację spotkań autorskich, spaceru ornitologicznego i warsztatów twórczych.

Projekt trwa od marca do listopada 2023 r. W tym czasie zaplanowano realizację następujących wydarzeń:

BIBLIOTE(CZ)KA MARZEŃ – spotkanie kawiarniano-literackie z Justyną Sobolewską dziennikarką, krytyczką literacką. Pracowała w dziale literackim w "Przekroju", a następnie w dziale kultury w "Dzienniku". Obecnie pisze artykuły dla "Polityki". Spotkanie będzie okazją do rozmowy o bibliotekach i biblioteczkach naszych marzeń. Książki to jeden z najważniejszych elementów działalności Bibliotek, dlatego porozmawiamy o ciekawych tytułach zarówno z klasyki literatury polskiej i światowej jak i literatury współczesnej.

WYMARZONE SPOTKANIE Z JOANNĄ SZCZEPKOWSKĄ – wyjątkowe spotkanie z aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, pisarką i felietonistką.  

WYMARZONE SPOTKANIE: ŚWIAT OCZAMI REPORTERKI – spotkanie z Ewą Winnicką. Reportaż to słowo klucz dla otaczających nas zjawisk, pozwalający przyglądać się wybranym tematom z różnych perspektyw. Dzięki temu niesie on za sobą to, co w literaturze najcenniejsze: zbliża do prawdy i lepszego rozumienia świata. Podczas spotkania spróbujemy się dowiedzieć w jaki sposób reporter zbliża się do prawdy, zaprezentujemy tematy poruszane przez Ewę Winnicką i porozmawiamy o wartości literatury non fiction. Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk oraz Greenpoint.

MODOWE MARZENIA: SLOW FASHION – spotkanie dla dorosłych z Moniką Szymor autorką poradnika „Slow fashion” na temat branży modowej, funkcjonowania przemysłu odzieżowego, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnych wyborów konsumenckich. Celem spotkania jest wyjście poza literaturę piękną, zaprezentowanie książek popularnonaukowych na temat mody. Spotkanie zorganizowane zostanie w jastrzębskiej galerii handlowej, co pozwoli na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, dla których zakupy i moda są ważne. Monika Szymor - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Łódzkiego. Projektantka mody, założycielka marki odzieżowej SheMore. Od lat promuje ideę slow fashion.

MUZYCZNE MARZENIA – spotkanie dla dorosłych i młodzieży z Filipem Łobodzińskim skupione wokół muzyczno-literackich zależności. Podczas spotkania udowodnimy, że muzyka i literatura to dwie strony medalu. Filip Łobodziński jako muzyk i tłumacz tekstów Boba Dylana opowie o swojej pracy i działalności muzycznej. Filip Łobodziński - polski dziennikarz i tłumacz, muzyk Zespołu Reprezentacyjnego.

HISTORIE W OBRAZACH: MANGA – warsztaty rysowania mangi dla młodzieży z Izabelą Stawarz, które są odpowiedzią na wzrost zainteresowania tym rodzajem literatury popularnej. Będzie to doskonała okazja do zaktywizowania młodych czytelników, ukazania czym są mangi, jaki jest charakterystyczny styl przedstawiania postaci. Wspólnie poznamy najważniejsze tytuły i stworzymy własne krótkie formy mangi. Warsztaty przeprowadzi absolwentka edukacji artystycznej z zakresu sztuk plastycznych.

PODRÓŻ MARZEŃ DO JAPONII – spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Piotrem Milewskim o jego japońskich podróżach. Przeniesiemy się do Azji, poznamy jej kulturę, ciekawe miejsca, kuchnię, literaturę. Spotkanie planujemy przeprowadzić angażując osoby związane z jastrzębskimi klubami sztuk walki, dla których kultura tego regionu jest niezwykle ważna. Spotkanie urozmaicone będzie pokazami walk młodych sportowców i zorganizowane będzie na hali sportowej, gdzie zwykle mają zajęcia. Pozwoli to na zaangażowanie i integrację lokalnej społeczności, poszerzenie ich zainteresowań na temat świata i literatury. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną książki autora.

W PTASIM ŚWIECIE – spacer ornitologiczny z Jackiem Karczewskim po lasach otaczających Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego połączony ze spotkaniem na temat książki „Zobaczyć ptaka”. To nietypowe międzypokoleniowe spotkanie pozwoli nam poznać otaczający nas świat przyrody jednocześnie odwołując się do literatury. Ta literacko-rekreacyjna podróż do ptasiego świata pozwoli zgłębić nasze relacje z ptakami i przyrodą. Taki rodzaj spotkania autorskiego realizowanego w formie spaceru pozwoli zaangażować społeczność lokalną, zachęci także do udziału osoby nieuczestniczące w życiu kulturalnym.

SPOTKANIA I WARSZTATY DLA DZIECI:

LITERACKIE MARZENIA – spotkanie dla dzieci z Beatą Ostrowicką - pisarką, autorską książek dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z wydawnictwami "Literatura" oraz "Nasza Księgarnia", należy do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY. Autorka popularyzuje literaturę i sztukę pisania wśród młodych w prosty i przystępny sposób. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć jak powstaje książka, jak budować charakterystykę bohaterów oraz snuć fabułę.

POBAW SIĘ LITERATURĄ – plenerowe spotkanie dla dzieci z PANEM POETĄ bajkopisarzem i autorem zabawnych rymowanych historii, które uczą i bawią. Autorowi towarzyszą postaci pacynki, które urozmaicają i uatrakcyjniają spotkanie z literaturą. Tych niezwykłych gości można dotknąć, pobawić się z nimi, co wpływa na niezwykle angażujący sposób opowiadania i doskonałą metodę utrzymania uwagi odbiorców. Autor wykorzystuje całe spektrum literackich rekwizytów, które sprawiają, że spotkanie staje się niezapomnianą przygodą dla młodych odbiorców i co najważniejsze zachęcają do czytania książek.

ZASKOCZ SIĘ LITERATURĄ – plenerowe warsztaty tworzenia książki autorskiej z ELŻBIETĄ WASIUCZYŃSKĄ – malarką, ilustratorką książek dla dzieci. Polska Sekcja IBBY przyznała artystce nominację w konkursie „Książka Roku 2005” oraz w 2009 główną nagrodę graficzną w tym samym konkursie za książkę autorską „Mój pierwszy alfabet”. Udział w warsztatach pobudzi dziecięcą wyobraźnię oraz zachęci do poszukiwania niekonwencjonalnych tematów wykorzystywanych w twórczych działaniach.

ZAINSPIRUJ SIĘ LITERATURĄ - SZALIK – spotkanie dla dzieci młodzieży z JOANNĄ RUSINEK - ilustratorką, projektantką okładek płyt i książek. Spotkanie prowazone wokół książki "Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci" Michała Rusinka. W ramach spotkania odbędą się warsztaty wyklejanek.

POKOCHAJ LITERATURĘ: PSZCZELE WESELE – spotkanie dla dzieci z ALINĄ PRZYDATEK pedagog, właścicielką wydawnictwa Kici Nici, autorką bajek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ilustratorką i rękodzielniczką. Spotkaniu w bibliotece towarzyszyć będą warsztaty Kici Nici, które są niezwykłym pomysłem na rozwijanie dziecięcych pasji czytania i pisania. Warsztaty rozwijać będą wyobraźnię oraz zachęcać do twórczego działania. Autorka zaprezentuje książkę jako przestrzeń wirtualną, gdzie na najmłodszych czeka dobra zabawa i kreatywne wyzwania w towarzystwie głównych bohaterek literackiej historii Myszki Soniulindy i Króliczki Matildy.

MOJA WYMARZONA KSIĄŻKA – WARSZTATY LAPBOOKOWE, podczas których uczestnicy wykonają oryginalne prace plastyczne poświęcone ulubionym bohaterom literackim. Warsztaty prowadzone będą pod okiem artysty plastyka, który opowie o tym czym jest lapbook, z jakich materiałów można go wykonać i co powinien zawierać. Prace wykonane podczas warsztatów wyeksponowane zostaną w Bibliotece jako narzędzie promocji wartościowej literatury dziecięcej, zachęcające czytelników do aktywności plastycznej.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68