Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

CZERWIEC 2021 - POLECAMY

CZERWIEC 2021 - POLECAMY

Lasoterapia / Katarzyna Simonienko ; [zdjęcia Katarzyna i Kamil Simonienko]. - Bielsko-Biała : Wydawnictwo Dragon, 2021.

W czasach rozkwitu tematyki ekologicznej większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ogromną rolę w środowisku przyrodniczym pełnią ekosystemy leśne. Oprócz wymiany materii, obiegu gazów (tlen!), gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego, niezwykłą rolę pełni las jako miejsce w którym możemy odpocząć, zrelaksować się, poprawić swój dobrostan i zdrowie fizyczne i psychiczne. Autorka książki nawiązując do tradycyjnej japońskiej techniki shinrin-yoku, wprowadza nas do tajemniczej dziedziny : lasoterapii. Naturalne metody lecznictwa (np. wodna terapia dr Sebastiana Kneippa) zostały poszerzone o nowy, ale chyba nam w Polsce dobrze znany obszar, któż z nas nie odczuwa niezwykłego, tajemniczego nastroju wchodząc do lasu czy nawet niewielkiego parku. A cóż powiedzieć o grzybiarzach łączących przyjemne z pożytecznym. Nic tak nie uspokaja jak spacer po lesie i nic tak nie poprawia humoru jak jajecznica na kurkach lub maślakach. A więc : Darz bór!

Nerwy w las : jak odnaleźć spokój i radość życia / Katarzyna Simonienko. - Gliwice : Sensus, 2021.

Kolejna pozycja Katarzyny Simonienko akcentująca pozytywną rolę lasoterapii. W czasach gigantycznego rozwoju cywilizacyjnego stajemy wobec nowych wyzwań: stres, samotność, wypalenie stany depresyjne są kosztami, jakie płacimy za postęp. Lekarstwem na te bolączki cywilizacyjne jest opuszczenie betonowej dżungli wieżowców i zatłoczonych ulic i wstąpienie do prawdziwej, zielonej puszczy, gdzie w kilka sekund możemy zresetować umysł i uspokoić stargane nerwy. Żadna kozetka psychoanalityka nie zastąpi spacerku po leśnej głuszy - a przekonuje nas o tym zawodowy lekarz psychiatra, a do tego przewodnik Białowieskiego Parku Narodowego i przewodnik kąpieli leśnych Forest Therapy Instytute! 

Życie na naszej planecie : moja historia, wasza przyszłość / David Attenborough i Jonnie Hughes ; przełożyła Paulina Surniak. - Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2021.

Kim jest David Attenborough nikomu chyba nie trzeba przypominać. Wybitny przyrodnik i popularyzator wiedzy o przyrodzie od jakiegoś czasu stał się propagatorem ochrony otaczającego nas środowiska - nieprzypadkiem był gościem szczytu klimatycznego COP24, który odbył się w Katowicach w grudniu 2018 roku. W inaugurującym spotkanie emocjonalnym przemówieniu wskazał na groźną, obserwowaną w trakcie jego życia, postępującą zagładę biologicznej różnorodności naszej planety. Autor w sposób sugestywny przedstawia co może się stać z ludzkością, jeśli natychmiast nie podejmiemy radykalnych kroków by to zmienić. Pozytywem jest to że zdaniem wybitnego przyrodnika jeszcze nie jest za późno.

Ludzkość : historia, o jakiej nie mieliście pojęcia / Tamim Ansary. - Poznań, Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2021.

Kontynuując wątek wpływu cywilizacji ludzkiej na otaczające ją środowisko, polecamy Państwu niezwykle pouczającą lekturę, której autor wysuwa nowatorską hipotezę. Dowodzi że zmiany historyczne następowały nie w wyniku wojen i bitew, tworzenia miast, rozwoju rolnictwa czy przemysłu. Rozwój ściśle związany jest z opowieściami - w znaczeniu pewnej narzucanej narracji. Całe kultury, całe cywilizacje powstawały i ginęły, narzucając swą narrację innym lub ulegając opisowi świata innych. W dobie współczesnego rozwoju cywilizacji z jednej strony dysponujemy potencjałem pozwalającym na rezygnację z paliw kopalnych i eliminację zanieczyszczeń (Attenborough!), możemy wykarmić całą populację, powstrzymać eksplozję demograficzną trzeciego świata ale do tego musimy mieć WSPÓLNY plan działania, oparty na wspólnej narracji. Czy uda nam się taką znaleźć - czy uda nam się znaleźć wspólny język? Od tego zależy nasza (ludzkości) przyszłość...

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68