Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

ECO - W RYTMIE NATURY I LITERATURY

ECO - W RYTMIE NATURY I LITERATURY

ECO - W RYTMIE NATURY I LITERATURY to projekt, który ma na celu promowanie literatury skupionej wokół przyrody i świata natury. Organizowane wydarzenia skupiają się wokół literatury odkrywającej piękno świata, opisującej przygody zwierzęcych bohaterów, ale również wokół literatury podróżniczej i popularno-naukowej. Założeniem projektu jest umożliwienie dzieciom dobrowolnego i spontanicznego udziału w zabawach z tekstem oraz częstego kontaktu z książką, poznawanie utworów literatury dziecięcej oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez różnorodne formy aktywności. Dobór tematyki projektu podjęty został na podstawie obserwacji preferencji naszych czytelników, którzy coraz chętniej sięgają po książki opisujące świat przyrody wraz z jego bogactwem. Coraz częściej są to książki, które dalekie są od naukowych rozpraw, a bliżej im do pisanych pięknym językiem esejów lub reportaży. Celem projektu jest ukazanie różnorodności gatunkowej i tematycznej literatury, promowanie piękna świata przyrody poprzez teksty literackie i prezentowanie najciekawszych książek, które otwierają nam okno na świat. Projekt kierowany jest głównie do dzieci, część działań adresowanych będzie do dorosłych, w tym osób w wieku 60+. Wnioskodawca podejmie się organizacji ogólnodostępnych i niekomercyjnych zadań, które rozszerzą zakres usług bibliotecznych oraz przyczynią się do integracji lokalnej społeczności.

Projekt trwa od marca do września 2021 r. W tym czasie zaplanowano realizację następujących wydarzeń:

01.07.2021 r. SPOTKANIE AUTORSKIE Z JUSTYNĄ BEDNAREK. Justyna Bednarek jest dziennikarką, pisarką i ilustratorką, autorką popularnej serii książek dla dzieci „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Jej książka „Pięć sprytnych kun” była nominowana do tytułu Książki Roku 2016 przez Polską Sekcję IBBY. Historie skarpetek, które stają się m.in. politykami, detektywami czy też gwiazdami filmowymi, cieszą się popularnością nie tylko wśród najmłodszych czytelników, ale również wśród ich rodziców. Doczekały się również kontynuacji w postaci „Nowych przygód skarpetek (jeszcze bardziej niesamowitych) z 2017 roku oraz kilku nominacji i nagród literackich. „Niesamowite przygody…” walczyły m.in. o tytuł Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY oraz tytuł Najpiękniejszej Książki Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Wspólnie z Danielem de Latour zostali laureatami Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii literatury dziecięcej. Podczas spotkania autorka zaprezentuje fragmenty swoich książek, przez co rozbudzi zainteresowanie słowem pisanym wśród dzieci. Uczestnicy spotkania wspólnie analizować będą postępowanie bohaterów książek oraz podyskutują na temat morałów płynących z literackich historii.

08.07.2021 r. KRAJOBRAZ BOCZNYCH DRÓG - SPOTKANIE Z ADAMEM ROBIŃSKIM. Adam Robiński jest autorem książek „Hajstry” i „Kiczery”, a spotkanie będące nie lada gratką dla miłośników natury kierujemy do dorosłych i młodzieży. We wspomnianych książkach autor opisuje swoje wędrówki, w których stara się zboczyć z utartych szlaków i odnaleźć niespotykane i mało znane krajobrazy. Przedmiotem jego zainteresowań jest Polska, którą pokonuje pieszo, kajakiem, na nartach. Dużą wartością książek Robińskiego jest dbałość o język, co wyróżnia go na tle innych pisarzy podejmujących tę tematykę. Celem spotkania jest prezentacja i promocja literatury młodych i nagradzanych pisarzy, którzy skupiają się na opisie polskiej przyrody. Organizacja spotkania pozwoli na zmianę spojrzenia na książki o tematyce krajoznawczej i ukaże nieznane zakątki Polski.

15.07.2021 r. ZAGROŻONE GATUNKI – WARSZTATY LITERACKO-MULTIMEDIALNE. Warsztaty prowadzone w oparciu o literaturę popularnonaukową zgromadzoną w Bibliotece. Uczestnicy spotkania poznają gatunki zwierząt, których istnienie na kuli ziemskiej zostało zagrożone, bądź takie, które przestały już istnieć. Udział w warsztatach kształtować będzie zachowania proekologiczne i właściwe w stosunku do świata przyrody.

29.07.2021 r. NIEZWYKŁE HISTORIE GRZECZNEGO PSA – SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM CESARZEM. Podczas spotkania autor poprowadzi edukacyjny dialog z dziećmi, który odbywać się będzie w formie zabawy. Wydarzenie oparte będzie na dziennikach rozbrykanego psa Wintera. Dzieci będą miały okazję poznać tajniki psiej psychiki, dowiedzieć się, w jaki sposób pies postrzega świat i co może sobie o nas myśleć. Uczestnicy spotkania odgadują psie emocje i uczą się mowy ciała zwierząt. Elementem spotkania będą pokazy slajdów przedstawiających: krótką historię psów zaprzęgowych oraz mowę ciała zwierząt. Wojciech Cesarz – artysta grafik, dyrektor kreatywny i artystyczny w agencji reklamowej. Dyrektor artystyczny wielu tygodników i miesięczników. Zwolennik ekologii. Wspólnie z Katarzyną Terechowicz – grafikiem i autorką scenariuszy filmów dla dzieci, pisze książki dla dzieci i dorosłych. Ich książka "Pamiętnik grzecznego psa" zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom.

04.08.2021 r. SPOTKANIE Z WOJCIECHEM WIDŁAKIEM. Wojciech Widłak – wieloletni członek redakcji miesięcznika „Dziecko”, w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci. Współautor serii podręczników do szkoły podstawowej. Ma w dorobku ponad trzydzieści książek, m.in. serie o Panu Kuleczce, Figlu i Psikusie oraz o Wesołym Ryjku. Laureat m.in. Podczas spotkania z pisarzem dzieci poznają proces powstawania ilustrowanej książki dla dzieci i zawody związane z książką. Prześledzą drogę od pomysłu przez pracę pisarza, wydawcy, redaktora, ilustratora, bibliotekarza, księgarza.

12.08.2021 r. EKOLOGICZNE OBLICZE T-SHIRTA – warsztaty artystyczne, podczas których każdy stary t-shirt może zyskać nowe wcielenie, np.: torby, czy naszyjnika. Oprócz tego każdy uczestnik pozna kilka technik stylizowania koszulek, a wszystko to bez potrzeby wyciągania maszyny do szycia.

25.08.2021 r. EKOLISKI – SPOTKANIE Z MARKIEM MARCINOWSKIM. Marek Marcinkowski jest inicjatorem akcji "Podaruj Uśmiech" (świat literacki dla szpitali, hospicjów i potrzebujących), w wyniku której zebrano kilkaset książek i podarowano je m.in. trzem łódzkim szpitalom (Jonschera, Kopernika, Spornej), preadopcyjnemu ośrodkowi Tuli Luli w Łodzi oraz podopiecznym Fundacji Gajusz. Spotkanie dotyczyć będzie literatury dziecięcej, wartości i innych ważnych tematów. Autor ma w swoim dorobku dwie książki dla dzieci: „Kosmoliski” i „Ekoliski” oraz dwie pozycje skierowane do osób dorosłych: „Sukces na giełdzie. Tajniki i wskazówki największych polskich ekspertów giełdowych” oraz kryminał „Wiele do stracenia”.

27.08.2021 r. PRZYGODY ZAJĄCA POZIOMKI – SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ CHOTOMSKĄ. Spotkanie inspirowane książką o przygodach Zająca Poziomki - kultowego bohatera dziecięcych lektur. Spotkanie z pisarką przeniesie dzieci w świat fantazji i wyobraźni. Podczas spotkania autorka opowie o swojej pracy i pomysłach na wykreowanie postaci tytułowego bohatera. EWA CHOTOMSKA - od lat związana z Redakcją Programów dla Dzieci TVP. Autorka licznych scenariuszy m.in. popularnego Tik-Taka, w którym wcielała się w rolę niezapomnianej Ciotki Klotki.

27.08.2021 r. NIEZWYCZAJNE ŻYCIE SIMONY KOSSAK – SPOTKANIE Z ANNĄ KAMIŃSKĄ. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zapoznania się z postacią Simony Kossak, która przez ponad 30 lat mieszkała w Puszczy Białowieskiej. Książka ukaże związki człowieka ze światem zwierząt, przybliży światopogląd Simony na temat podobieństw pomiędzy ludźmi i zwierzętami i ochrony przyrody. Organizacja spotkania pozwoli na popularyzację literatury biograficznej i zachęci do sięgania po literaturę niebeletrystyczną, która za temat obiera ciekawe postaci związane z polskim światem przyrody. Anna Kamińska - publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej Halina (2019), Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Nominowana do Bestsellerów Empiku za Wandę – jedną z dwóch najchętniej czytanych biografii 2017 roku. Laureatka Grand Prix XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady za Halinę — Książkę Górską Roku 2019.

27.08.2021 r. ZABAWA W RYTMIE NATURY I LITERATURY – IMPREZA FINAŁOWA. Impreza podsumowująca działania projektowe. Podczas spotkania w bibliotece w Parku Zdrojowym przeczytamy razem fragmenty książek autorów gości projektu. Podczas imprezy przeprowadzona zostanie wymiana książek, oraz ekozabawy czyli gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w kreatywnych warsztatach artystycznych, wykonają m.in. breloki z filcu oraz łapacze snów.

28.08.2021 r. W ŚWIECIE PTAKÓW – SPOTKANIE Z PAWŁEM PSTROKOŃSKIM. Paweł Pstrokoński – ornitolog i popularyzator wiedzy o przyrodzie. Prowadzi wycieczki terenowe, prelekcje i warsztaty, występuje w audycjach radiowych i pisze do prasy. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiedzy i Życiu” oraz „Zieleni Miejskiej”. Aktywnie włącza się też w działania związane z ochroną przyrody w Warszawie. Razem z oknówkami mieszka na warszawskim Żoliborzu. Spotkanie kierowane jest do młodzieży i osób dorosłych. Autor książki „Wszystkie okna dla oknówek” opowie o codziennych zmaganiach ptaków żyjących w miastach. Wspomniana książka jest zapisem ornitologicznej pasji autora.

 

 

                                                                                                                                           

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68