Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

GRUDZIEN 2016 - POLECAMY

GRUDZIEN 2016 - POLECAMY

Pożegnanie z Afryką / Karen Blixen ; przekł. Józef Giebułtowicz. - Kraków : Mediasat Poland, 2004.

Niech żałuje ten, kto dotychczas nie oglądał filmowej wersji powieści, z głównymi rolami Maryl Streep, Roberta Redforda i Klausa Marii Brandauera. Sama powieść znacznie się różni od filmu, jest znacznie bardziej stonowana, jakoś skandynawsko oszczędna i zdystansowana. Bohaterka i jednocześnie narratorka, baronessa Karen Christiansen Blixen-Finnecke, poznaje na swej farmie u stóp gór Ngong w Kenii angielskiego dżentelmena Dennisa Fincha Huttona, myśliwego i samotnika. Przyjaźń tych dwojga osób jest nieco zakryta - w czasach fin de sicle o pewnych sprawach nie mówiło się otwarcie - przed naszymi oczami, między wierszami jednak możemy się domyślać wielkiego uczucia i tragicznego końca historii. Są dwie teorie: najpierw przeczytać, a potem oglądnąć, lub odwrotnie. Kolejność nie jest najważniejsza, ale trzeba to zrobić. KONIECZNIE!!!

 

 

 

Księga Diny / Herbjorg Wassmo ; przeł. Ewa Partyga. - Sopot : Smak Słowa,2014.

Mroczna i surowa jak norweski klimat opowieść o niepokornej, łamiącej wszelkie zasady kobiecie. Tytułowa Dina już od wczesnego dzieciństwa zetknęła się z grozą śmierci najbliższych - nieumyślnie spowodowała tragiczny wypadek matki. Jej nieopanowana natura spowodowała iż ojciec oddał ją na wychowanie obcej rodzinie, przedwczesne zamążpójście również odbiłe się na jej psychice. Przede wszystkim jednak śmierć nie przestaje jej prześladować, nieodwracalnie odmieniając jej tragiczne losy. Trudna, a jednak porywająca lektura, możemy tu podziwiać wspaniałe opisy skandynawskiej prowincji z połowy XIX wieku, z drugiej strony stykamy się ze światem na pograniczu szaleństwa, rozgrywającym się w umyśle doświadczonej przez los Diny. koniecznie trzeba przeczytać!

 

 

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął / Jonas Jonasson. - Warszawa : Świat Książki,2012.

W 2009 ro u  Jonas Jonasson debiutuje w wieku 48 lat powieścią „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”. Media ogólnoszwedzkie milczą o książce, która rok później zdobywa tytuł najlepiej sprzedającego się tytułu roku. W 2011 powtarza sukces. Pod koniec 2013 w Szwecji zamieszkałej przez ok. 9,6 mln osób, książkę zakupiło już milion Szwedów, poza Szwecją dwa miliony Niemców i miliony czytelników w innych krajach. W Holandii książka przez trzy lata z rzędu znajdowała się na liście bestsellerów. Powieść została przetłumaczona na 38 języków i doczekała się filmu fabularnego z rekordowym budżetem, bijąc też rekordy oglądalności już w dniu premiery. „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” zdobył nagrodę Bokhandlarpriset 2010, Iris Ljudbokspris, a w 2012 niemiecką nagrodę księgarzy. Szwedzka wersja Forresta Gumpa Winstona Grooma na pewno nie ustępuje oryginałowi...

 

Analfabetka, która potrafiła liczyć / Jonas Sonasson. - Warszawa : W.A.B., 2015.

Po sukcesie "Stulatka,który wyskoczył przez okno i zniknął" z 2009 r. Jonas Jonasson postanowił pójść za ciosem. Tytułowa "Analfabetka..." to Nombeko Mayeki, dziewczynka mieszkająca w slumsach Soweto w RPA. Świetnie liczy, posiada za to niewyobrażalnego pecha, pakując się ciągle w kolejne kłopoty. Powieści nie trzeba polecać tym, którzy znają i lubią "Stulatka" czy to w wersji książkowej, czy z ekranizacji."Analfabetka, która potrafiła liczyć" jest książką humorystyczno-przygodową, w której może zdarzyć się dosłownie wszystko i trzeba się nastawić na dość bezkrytyczne czytanie, żeby docenić walory rozrywkowe tej powieści.

 

 

Tomasza F. ostatnie zapiskidla ludności / Kjell Askildsen. - Izabelin :Świat Literacki,2000.

Lapidarne, precyzyjnie skonstruowane utwory, pełne osaczającego niepokoju i narastającego napięcia, porównywanego z nastrojem pisarstwa Kafki, zachwycają finezyjnym docieraniem do najtrudniejszych doświadczeń egzystencjalnych, takich jak samotność, przemijanie i śmierć. Kjell Askildsen, ur. 1929, należy do najwybitniejszych pisarzy skandynawskich, uznawany jest za jednego z najlepszych żyjących współcześnie twórców krótkich form prozatorskich. Od debiutu w 1953 roku wydał jedenaście książek powieści i zbiorów opowiadań, które chociaż niewielkie objętościowo, przyniosły mu miano odnowiciela prozy norweskiej. Jest laureatem licznych nagród literackich, przez wiele lat był członkiem Norweskiej Rady Kultury. Jego twórczość tłumaczona jest na wiele języków, doczekała się licznych adaptacji teatralnych i filmowych. 

 

 

Muleum / Erlend Loe ; przeł.Milena Skoczko. - Gdańsk : Słowo/Obraz Terytoria,2011.

 

Główną bohaterkę książki  Julie, poznajemy w parę tygodni po tym, jak w katastrofie lotniczej straciła rodziców i starszego brata. Pozostała sama w ogromnym, pustym domu, po którym błąka się tylko młody kafelkarz z Gdańska, nieśmiało próbujący pocieszać swoją nastoletnią chlebodawczynię, choć i jemu smutno, daleko od domu, dziewczyna odeszła i papież umarł… W tym normalnym i pozytywnym świecie Julie ze swoją tragedią zostaje w pustce. Dalsi krewni, szkoła, przyjaciółka, nawet psychoterapeuta – wszyscy bardzo się starają, na bezpieczny dystans. Po efektownie nieudanej próbie samobójczej Julie wyrusza przed siebie. Następnym razem zaplanuje to lepiej. Czytelnik podąża za nią, ogarnięty chęcią chwycenia jej za rękę i przeciągnięcia na stronę życia, bo przecież z każdą stroną bardziej ją lubi – fajną, trochę dzieckiem podszytą młodziutką kobietę, która nie chce dłużej być igraszką losu.

 

 

 

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68