Jeden z najbardziej znanych w świecie przyrodników i propagatorów ekologizmu pisze o zagrożeniach i szansach by uratować od zagłady Ziemię. Zmiany antropiczne zmieniły jej powierzchnię i równowagę biologiczną - pytanie tylko czy na stałe? To zależy tylko od nas!
Autor bloga "Nie zadzieraj z weterynarzem" zdradza tajniki swego zawodu. Opisuje rozmaite przypadki z jakimi zetknął się podczas swej pracy zawodowej, wyjaśnia , jak karmić naszych pupili i w jaki sposób radzić sobie z traumą odejścia czworonożnych przyjaciół.
To fascynująca historia Włocławka, średniej wielkości miasta, a jednocześnie obraz transformacji widziana nie z perspektywy metropolii, lecz właśnie prowincjonalnego ośrodka. Błyskotliwa opowieść Witwickiego jest jednocześnie reporterskim zapisem błędów popełnionych podczas przemian ustrojowych, niedostrzegalnych z centrum, lecz niezwykle istotnych na peryferiach.
Niezwykła biografia młodocianego Świętego naszych czasów, nastoletniego fana informatyki i internetu Carla Acutisa, z przedmową, komentarzami i świadectwami znanych duchownych znających niezwykłą postać błogosławionego Carla. W dzisiejszych , zsekularyzowanych czasach niezwykle trudno o duchowe zaangażowanie młodego człowieka, a tym bardziej w szerzeniu Słowa Bożego za pomocą najnowocześniejszych technologii. Wydaje się że Kościołowi w potrzebie tacy ludzie jak Carl Acutis spadają ... jak z nieba...
Nominowana do Nagrody Nikew 2015 roku oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego niesamowita opowieść Piotra Nesterowicza to zapis nieznanej niemal historii PRL. Cud Zabłudowski - bo tak nazwano objawienie Matki Boskiej w podlaskiej wsi pojawił się i zgasł w sposób zupełnie nieoczekiwany dla świadków, natomiast wzbudził ogromne emocje. Mariusz Szczygieł z zazdrością stwierdził "Dlaczego nie ja napisałem tę książkę?!".
Nastolatek Masaji Ishikawa pół Japończyk, pół Koreańczyk, wyjeżdża wraz z rodziną w połowie lat 60-tych do Korei Północnej. Kolejne lata weryfikują obietnice nowego komunistycznego państwa co do świetlanej przyszłości przeciętnych jego obywateli. Przerażające przejścia jego samego i członków jego rodziny w tym autentycznym piekle na ziemi skłania go po wielu latach do samotnej ucieczki. To jedna z najbardziej wstrząsających opowieści o życiu w Korei Północnej.
Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, twórców kultury, przenikliwy intelektualista stawia podstawowe pytania o wartości które przyświecają naszemu życiu, oraz o ostatecznych warunkach i zasadach naszej cywilizacji. Autor pyta za co warto umierać, a jednocześnie za tym stoi drugie , może ważniejsze: po co właściwie żyjemy? Na obwolucie książki w ramce zaznaczono ponure motto nihilizmu: "Pustka duchowa zagraża cywilizacji, w której nie ma za co umierać".
Książka mieści w sobie teksty Tyrmandawydawane w latach 1947-1956 na łamach warszawskiej prasy, głównie "Stolicy", "Tygodnika Powszechnego", i "Przekroju". Przez więszość z nich początkowo przewija się optymizm pisarza i wiara w przyszłość, z czasem jednak wychodzi szara beznadziejna rzeczywistośc socrealizmu i braku perspektyw. nie można się dziwić że w tych warunkach powstał "Zły".
Ciekawa biografia jednego z najwybitniejszych historyków polskich XX wieku. Przez krótkie życie (żył zaledwie 54 lata) wykształcił sporo utalentowanych uczniów (m.in. Waldemar Łysiak), napisał kilka ważnych monografii (np. Upadek Konstytucji 3 Maja), głośną powieść ( Dzieje pięknej Bitynki). Jerzego Łojka szczególnie interesował stan elit Rzeczypospolitej i ich wpływ na losy państwa polskiego. Jakość naszych współczesnych elit na pewno stanowiłaby i dziś przedmiot jego troskliwego namysłu.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68