Intrygujący zbiór dwudziestu ośmiu opowieści o znanych postaciach zarówno z mitologii, jak i historii ( tej dawnej i tej nam najbliższej). Jeśli interesuje Was czy król Midas istniał naprawdę i czy rzeczywiście kąpał się w złocie, kto był autorem słynnego rękopisu Voynicha, wielkiej zagadki dla kryptologów i informatyków, czy ojcem Krzysztofa Kolumba był król polski – o tych, ale i innych ciekawostkach z pogranicza historii i świata zjawisk nadprzyrodzonych dowiemy się z książki Tadeusza Oszubskiego. Każdy z nas spotkał się w szkole ze słynnymi postaciami, takimi jak Mickiewicz, Krasiński, Isaak Newton, Artur Conan Doyle czy Thomas Edison, ale tam nie dowiemy się że każda z tych osób doświadczyła niesamowitego zdarzenia z dziedziny zjawisk paranormalnych. Zajmująca lektura na śnieżne, zimowe wieczory.
Po zachęcie do spotkania z literaturą, powiedzmy rozrywkową w postaci „Tajemniczych historii…”, czas na literaturę najwyższych lotów: J.M. Coetzee to przecież laureat literackiej Nagrody Nobla, pisarz, ale też twórca esejów z dziedziny humanistyki i wykładowca. „Żywoty zwierząt” to właśnie dwa wykłady wygłoszone wiele lat temu na Uniwersytecie Princeton. Dotyczą one naszych relacji względem innych istot żywych, ludzkiej empatii (lub jej braku) względem naszych „braci mniejszych”. Gdzie są granice naszego rozumienia zwierząt, kiedy ludzkość zdobędzie się na zakaz ich przemysłowej hodowli, wykorzystania i uboju – ta książka jest jedną z najgłębszych intelektualnie i pobudzających lektur, nawiązujących do tych istotnych moralnie i zawsze aktualnych tematów. Autor wprowadza do wykładów postać wiekowej pisarki feministycznej i ekologicznej Elisabeth Castillo, zabieg ten ma dać pewną głębię do wyakcentowania argumentów i spornych, skomplikowanych wątków, dotyczących tematu relacji między ludźmi i zwierzętami. Warto także podkreślić wysokiej klasy przekład znakomitego specjalisty od tłumaczenia trudnych tekstów, Jacka Dehnela.
Wydane niedawno Opowiadania jednego z najsłynniejszych niemieckich poetów i prozaików okresu powojennego, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1946 roku, Hermanna Hesse. Każdy, kto przeczytał, lub słyszał przynajmniej o jego najsłynniejszych powieściach takich, jak „Wilk stepowy” i „Gra szklanych paciorków” czy „Siddhartha”, z chęcią sięgnie po mniej znane utwory wybitnego autora. Hesse inspirował się w swej twórczości filozofią buddyjską, psychoanalizą i egzystencjalizmem. Utwory przedstawiają niejako kolejne etapy intelektualnego i artystycznego rozwoju pisarza.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68