IGRASZKI Z LITERATURĄ
Celem projektu jest promowanie wartościowej literatury dziecięcej inspirującej do wspólnych zabaw i budujących wspólnotę czytelniczą. Założeniem projektu jest umożliwienie dzieciom dobrowolnego i spontanicznego udziału w zabawach z tekstem, częstego kontaktu z książką, poznawania utworów literatury dziecięcej oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych poprzez różnorodne formy aktywności. Dobór tematyki projektu podjęty został na podstawie obserwacji preferencji czytelników, którzy chętnie sięgają po wartościową literaturę dziecięcą oraz tytuły nagradzane w konkursach literackich.
Projekt trwa od maja do grudnia 2024 r. i proponuje cykl wydarzeń, w którym książka jako pierwszoplanowa bohaterka stanie się punktem wyjścia do zabawy, wspólnego spędzania wolnego czasu i odkrywania świata. Niesztampowe spotkania z literaturą sprawią, że będzie to święto książki dziecięcej przebiegające w atmosferze wspaniałej zabawy. Biblioteka stanie się miejscem otwartym, w którym dzieci, poprzez kontakt z książką, odkryją w sobie talent oraz pobudzą drzemiące w nich pokłady kreatywności i wyobraźni twórczej. Projekt kierowany jest do dzieci i ich opiekunów a poprzez tworzenie więzi rodzinnych i społecznych, wspiera pozytywny obraz i prestiż społeczny wynikający z czytania książek.
W ramach IGRASZEK Z LITERATURĄ przewidziano realizację następujących działań:
POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO – warsztaty dla rodziców, edukatorów i animatorów z Edytą Antoniak-Kiedos. Warsztaty mają na celu zaprezentowanie najważniejszych korzyści płynących z czytania dzieciom. Kierowane są do rodziców oraz szerokiego grona edukatorów i animatorów. Uczestnicy warsztatów uzyskają odpowiedzi na pytania dotyczące procesu i walorów czytania najmłodszym, roli czytania w wychowaniu i budowaniu więzi z dzieckiem oraz wpływu czytania na rozwój mózgu. Podczas spotkania prowadząca zaprezentuje listę wartościowych tytułów książek dla dzieci.
ZABAWA Z KSIĄŻKĄ – rodzinne warsztaty literackie z Małgorzatą Swędrowską – nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trener PSPiA KLANZA, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, animatorką warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Wydarzenie łączy dwa rodzaje aktywności jakimi są zabawa i czytanie. Prowadząca wyjaśni dlaczego i w jaki sposób te dwa elementy można połączyć. Zaprezentowane zostaną przykłady konkretnych zabaw inspirowanych książkami i literaturą, których celem jest pobudzenie rozwoju i aktywności twórczej wśród najmłodszych.
ŻARTOBLIWE WIERSZYKI – spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską. Pisarka zabierze najmłodszych w świat literatury dziecięcej, która pełna jest niespodzianek. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zainicjowania niepowtarzalnej zabawy ze słowami oraz kontaktu dzieci z pisarzem. Renata Piątkowska otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”.
ZABAWY SŁOWAMI – kreatywne warsztaty literackie z Dominiką Gałką – autorką książek dla dzieci. Zabawa jest nieodłącznym elementem w kontakcie z literaturą dziecięcą. Książka stworzona jest ze słów i to właśnie słowa stanowić będą podstawowy element kreatywnych warsztatów literackich z Dominiką Gałką. Autorka zaprosi uczestników do kreatywnej zabawy, w której udowodni, że wyobraźnia, kartka i ołówek w zupełności wystarczą, by ciekawie i wesoło spędzić czas. Dzieci wezmą udział w ćwiczeniach rozwijających wyobraźnię i myślenie kreatywne. We wspólnej zabawie przekonamy się ile pomysłów mieści się w głowie i jak możemy je uporządkować przelewając na papier.
LITERACKIE FIGLE – spotkanie z Pawłem Beręsewiczem. Spotkanie z pisarzem uwielbianym przez dzieci za dowcip i intelektualną rozrywkę. Uczestnicy będą mogli podyskutować z autorem o swoich wyborach i preferencjach czytelniczych, tłumaczeniach książek oraz zainteresowaniach literackich pisarza. Wydarzenie będzie okazją do zachęcenia uczestników do kontaktu z twórczością autora oraz promowania wartościowej literatury dziecięcej.
W ŚWIECIE PĘTELKÓW – rodzinne spotkanie z Barbarą Supeł. Jadzia i Staś Pętelka to wyjątkowe literackie rodzeństwo, które skradło serca małych czytelników i ich rodziców. Historie wykreowane przez autorkę opisują sytuacje z życia wzięte, które umożliwiają i ułatwiają najmłodszym zrozumienie otaczającego świata i rozwiązywanie problemów z jakimi mogą się spotkać. Barbara Supeł jest jedną z najbardziej znanych twórczyń młodego pokolenia. Jej książki podbijają serca wielu młodych czytelników, a spotkanie będzie okazją do poznania warsztatu twórczego i inspiracji twórczych pisarki.
LITERACKA JAZDA BEZ TRZYMANKI – stand-up literacki Mateusza Świstaka. Podczas spotkania zabierzemy wszystkich do krainy wyobraźni w której czekać na nas będą niesamowite przygody i zabawa. Przewodnikiem po krainie pełnej frajdy są książki i Mateusz „Gadający” Świstak, który poprowadzi uczestników do świata mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni ze wszystkich stron świata. Spotkanie będzie prawdziwą jazdą bez trzymanki, która będzie świetną gimnastyką nie tylko dla mózgu, ale i całego ciała, a dzięki wielowarstwowej narracji coś dla siebie znajdą w nim zarówno dzieci, jak i dorośli. Będzie oczywiście śmiesznie, choć głównym celem warsztatu jest otwarcie najmłodszych odbiorców na pomysł, by sięgać po fascynujące opowieści, które mieszkają w książkach.
ZABAWA Z KICI NICI – spotkanie z Aliną Przydatek – pedagogiem, właścicielką Wydawnictwa Kici Nici, autorką książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ilustratorką i rękodzielniczką oraz animatorką warsztatów czytelniczych. Spotkanie autorskie z Kicią Nicią to idealny pomysł na rozwijanie dziecięcej pasji czytania i pisania. Świat bajek Aliny Przydatek wpływa nie tylko na dziecięcą wyobraźnię, ale zaprasza młodego czytelnika do twórczego działania. Książka nie jest już wyłącznie estetycznym, materiałem wypełnionym treściami wychowawczymi w papierowej formie. Jest także przestrzenią wirtualną, gdzie na czytelnika czekają zabawa i kreatywne wyzwania. Bohaterki Kici Nici – Myszka Soniulinda i Króliczka Matilda oraz ich program literacki bawią, uczą i zachęcają do twórczego spędzenia czasu z książką.
LITERACKO – ZAWADIACKO – rodzinne warsztaty literacko-plastyczne. Książka jest dobra na wszystko, a czytana dzieciom zachęca do wspólnego spędzania wolnego czasu. Warsztaty inspirowane będą literackimi historiami, w których występują zabawni bohaterowie a fabuła dostarcza pozytywnych wrażeń. Udział w warsztatach kształtować będzie umiejętność rozpoznawania, wyrażania i regulowania emocji. Warsztaty zintegrują we wspólnej zabawie rodziców i dzieci. Wspierać będą rozwój społeczny, wzmacniać wiarę w siebie i budowanie poczucia własnej wartości.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68