Witaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju!

KWIECIEŃ 2016 - POLECAMY

KWIECIEŃ 2016 - POLECAMY

Sokrates Cafe : świeży smak filozofii / Christopher Phillips ; przeł. Michał Lipszyc. - Warszawa : Szafa, 2005.

 

 

Autor książki jest jednocześnie pomysłodawcą interesującego, dziś powiedzielibyśmy "projektu" cyklicznych, niezobowiązujących spotkań przy kawie i ciastkach, których tematami byłyby miłość, wolność, przyjaźń, prawda, szczęście i wszystkie inne pojęcia które mieszczą się w ogólnie pojętym terminie "filozofowanie". Przy czym, zaznaczyć należy, nie chodzi o akademickie, pełne wyszukanego, specyficznego dla każdej szkoły filozoficznej żargonu naukowego, lecz o proste, potoczne i możliwie najbardziej przystępne dla przeciętnego śmiertelnika postawienie sprawy. Absolwenci wydziałów filozoficznych na pewno spotkali się na uczelniach z częstymi sympozjami, konferencjami i wykładami, których teza  brzmiała : Czy filozofia powinna pozostać dziedziną elitarno-akademicką, czy też należy zanieść ją "pod strzechy"? Pod strzechy niekoniecznie, ale do kafejki - czemużby nie? Czy  Sympozjon/ "Uczta" Platona to opis konferencji naukowej?

 

 

Świat Zofii / Jostein Gaarder ; przeł. Iwona Zimnicka. - Warszawa : "Jacek Santorski & Co., 1995.

 

 

Niemal każdy/-a z nas w pewnym momencie swego życia zaczyna zastanawiać się nad przyczynami i sensem otaczającego nas świata i naszym własnym istnieniem. Ta naturalna ciekawość charakteryzuje też główną bohaterkę powieści Gaardera, Zofię Amundsen.  Książka jest ciekawą i niebanalną, choć troszkę uproszczoną wędrówką po historii ludzkiej myśli, gdzie obok znanych twórców nurtów filozoficznych poznamy też poglądy wybitnych postaci świata nauki. Na pewno akademiccy profesorowie mogą kręcić nieco nosami nad sposobem prezentacji teorii filozoficznych, jednak zwykli śmiertelnicy na pewno chętniej sięgną po tę książkę niż 3. tomową Historię Filozofii Tatarkiewicza : od setek -izmów studenci dostają wysypki i wysokiej gorączki.  Ciekawa i godna polecenia powieść dla osób nie związanych zawodowo z filozofią, a chcących wiedzieć o świecie coś więcej niż z naszych - pożal się Boże - mediów.

 

 

 

Książeczka o człowieku / Roman Ingarden. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2003.

Napisana niezwykle precyzyjnym, przejrzystym językiem Książeczka... składa się właściwie z czterech rozpraw zatytułowanych "Człowiek i przyroda", "O naturze ludzkiej", "Człowiek i jego rzeczywistość" i "Człowiek i czas" oraz dłuższego tekstu  "O odpowiedzialności i jej podstawach ontycznych" Każdy student kierunków humanistycznych zapoznaje się ( lub powinien się zapoznać...) z tą fundamentalną książką największego i najlepiej znanego polskiego filozofa. Gdyby nie to, że w tradycji filozoficznej utarło się rezerwowanie terminu "Filozof" pisanego dużą literą wyłącznie dla Arystotelesa ze Stagiry, to w Polsce chyba właśnie o Ingardenie możnaby powiedzieć że to filozof przez duże F. Ze zbioru każdy czytelnik, nawet ten nieobeznany z literaturą filozoficzną, dowie się jakie są najistotniejsze pytania o sens naszego istnienia. Jesteśmy jakby zanurzeni w Naturze i z niej się wywodzimy, ale istnieje także swoisty, tylko człowiekowi dany świat myśli i intelektu.To przekraczanie natury poprzez odpowiedzialną  realizację wartości nadaje sens naszemu życiu.

 

 

Filozof i wilk : czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu / Mark Rowlands. - Warszawa : W.A.B.,2011.

Skoro mowa o Naturze i ludzkiej egzystencji, warto przeczytać niezwykłą książkę uniwersyteckiego wykładowcy filozofii, zaprzyjaźnionego z pewnym wilkiem. Książka jest jednocześnie autobiografią, spowiedzią, rozliczeniem z dotychczasowym życiem a także, w pewnym sensie, traktatem filozoficznym w którym autor mierzy się z zasadniczymi dla niego tematami, jak również poznawaniem i analizą własnego wnętrza. Przecież zdanie Sokratesa "Gnoti se'auton" - poznaj samego siebie, jest początkiem i warunkiem filozofowania. Niewątpliwą wartością książki jest relacja przyjaźni istoty rozumnej z dzikim zwierzęciem, choć, co tu dużo mówić, arystotelesowska definicja człowieka brzmi "homo est animal rationale" - człowiek to ZWIERZĘ  rozumne...

 

Newsletter

Wpisz swój adres email

Miejska Biblioteka
Publiczna

w Jastrzębiu-Zdroju

44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a

32 471 76 97 ; 32 471 67 68