Fusion, bebop, bossa nova, swing ,dixieland, cool, hard bop, funk, acid oraz smooth - wszystkie te nazwy stanowią odmiany i podgatunki jazzu – muzyki tyleż pięknej, co niełatwej w odbiorze, o której czasem mówi się, że trzeba do niej dojrzeć podobnie jak do niektórych potraw.
" Jazz to przede wszystkim doświadczenie egzystencjalne. Polega na umiejętności przerobienia trudności życiowych i niesprzyjających okoliczności w coś kreatywnego i konstruktywnego - powiedział zaangażowany w inicjatywę Herbie Hancock - Dlatego ludzie reagują na jazz. Czują, że jest pełen wolności. Jazz to dialog. Dzielenie się i współpraca – dodał".
Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu (30 kwietnia) jest wyrażenie uznania dla sztuki jazzu i jego przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych, a także pokazanie jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję
Jeśli lubisz muzykę Luisa Armstronga czy Johna Coltrana z pewnością wiesz jak i gdzie świętować Międzynarodowy Dzień Jazzu. Dla pozostałych to świetna okazja aby lepiej poznać ten gatunek muzyczny.
Muzyka jazzowa wywodzi się poniekąd z kontynentu afrykańskiego, jednak prawdziwie narodziła się na południu Stanów Zjednoczonych. Za kolebkę jazzu uznaje się między innymi Nowy Orlean, gdzie na przełomie XIX i XX wieku w czarnych dzielnicach powstawały pierwsze zespoły jazzowe. W swej ponad stuletniej historii powstało tak wiele podgatunków jazz, że każdy powinien odnaleźć w nim coś dla siebie.
Zwolennicy przyjemnych dla ucha pejzaży dźwięków wybiorą zgoła innych artystów czy nagrania od tych, którzy lubują się w muzycznych eksperymentach. Prawdziwy miłośnik jazzu pokocha jedno i drugie, poszukując każdego dnia odmiennych estetycznych doznań
Każdy gatunek muzyczny ma swoich klasyków, których znajomość jest wręcz obligatoryjna, podbnie rzecz się ma z jazzem.Do panteonu sław zaliczyć można zapewne kilkudziesięciu artystów, ale na początek warto zaznajomić się na przykład z saksofonistą Johnem Coltranem, wirtuozem trąbki – Milesem Davisem, żywą legendą muzyki jazzowej gitarzystą - Patem Metheny.
A jak się ma polski jazz? Bardzo dobrze!
Polski jazz wydał na świat wiele pięknych owoców i trudno wskazać inne gatunki muzyki, w których odnieślibyśmy tak wiele sukcesów na przestrzeni ostatnich 50 lat.
Leszek Możdżer - to pianista światowej sławy, a jego album"Polska" we współpracy z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco uzyskał status podwójnej platynowej płyty. Jeszcze większą estymą cieszy się w świecie jazzu Krzysztof Komeda, którego płyta "Astigmatic"uznawana jest za jedno z najważniejszych dokonań w historii gatunku. Równie zasłużeni muzycy to Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak........
Jeśli chcecie posłuchać zapraszmy do Mediateki, znajdziecie w niej wiele nagrań znakomitych jazzmanów.
Przypominamy o festiwalu Jazztrzębie 2018! Szczegóły na plakatach, lokalnych mediach, mediach społecznościowych.
44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Wielkopolska 1a
32 471 76 97 ; 32 471 67 68