LIPIEC-SIERPIEN 2017 - POLECAMY

Lato / Karl Ove Knausgård ; z obrazami Anselma Kiefera ; z norweskiego przełożyła Milena Skoczko. -  Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2017.

„Lato” jest ostatnią, czwartą częścią nowego cyklu Karla Ove Knausgarda, znanego z serii „Moja walka”. O ile poprzedni cykl był dosyć mroczny i depresyjny,  w „Czterech porach roku” mamy do czynienia z pełnym pozytywnej energii opisem barwnej i ciekawej  rzeczywistości. Powodem i ideą przewodnią czteroczęściowej serii jest  ciąża małżonki i perspektywa przyjścia na świat kolejnego, czwartego dziecka autora.  Ciąg listów i esejów w formie dziennika opisującego otaczający nas świat i przedmioty wokół nas jest hołdem wobec rodzicielstwa i rodziny, opowieścią o miłości i szczęściu ojcostwa. Czytelnikom polskiej klasyki coś może przypominać struktura tetralogii : te same tytuły nosiły części powieści „Chłopi” Reymonta, tak szanowanej przez Skandynawów. I też zaczynała się Jesienią, a kończyła Latem…

Ferajna : powieść obyczajowo-kryminalna. T. 1, Porządki / Robert Miękus, Janusz Petelski.
Czerwonak : Vesper, 2017.

Już tytuł sugeruje nam tematykę utworu : kryminalna historia gangsterska, coś między „Ojcem chrzestnym” a „Rodziną Soprano”, w naszej kulturze literackiej przypominający powieść Jacka Skalskiego „Miasto prywatne”. Jest tu wszystko, czego oczekujemy po historii gangsterskiej : krwawe porachunki, duże pieniądze, narkotyki, seks, pościgi i strzelaniny. Słowem lekka i wciągająca literatura na wakacje. I perspektywa ciągu dalszego : autorzy zapowiadają kolejne części  sagi o dwu przestępczych klanach.

Mehmed Zdobywca : powieść / Nedim Gürsel ; z tureckiego przełożył Piotr Kawulak.
 Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2017.

Kolejna gratka dla miłośników tureckiego serialu historycznego „Wspaniałe stulecie”.  Książka może stanowić wspaniałe uzupełnienie do 6-cio częściowej serii „Tajemnice dworu sułtana” autorstwa Demeta Altinyeleklioglu czy powieści „Harem” Colina Falconera. Moda na historyczne tasiemcowe seriale tureckie zbiegła się z nagłymi zmianami społecznymi i politycznymi w samej Turcji. Ciekawe wydarzenia na terenie Małej Azji nie zdarzały się, jak widać, tylko dawniej. Jak mawia stare porzekadło : obyś żył w ciekawych czasach…

Złodziejka marzeń / Anna Sakowicz. Wyd. 2 popr. - Katowice : Szara Godzina, 2016.

To napisana w ciepłym i optymistycznym stylu powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, gdzie jak wiadomo czas płynie znacznie wolniej. Opowieść o nauczycielce samotnie wychowującej nastoletnią córkę, odkrywa dawną prawdę że nigdy nie jest za późno, by rozpocząć nowe życie i odnaleźć szczęście. Lekkk, łatwa , wakacyjna lektura z obiecanym ciągiem dalszym – autorka zapowiada kontynuację losów głównej bohaterki w powieści „To się da!”.

Opowieści z całego świata / Jack London ; [wybrał i] przełożył z angielskiego Robert Stiller.
 - Katowice : Wydawnictwo Kos, 2016.

Tego pisarza nie trzeba nikomu przybliżać, choć bibliotekarzy może dziwić spadek zainteresowania Londonem wśród młodzieży. Ba, niestety nie dotyczy to tylko Londona. Cóż takie czasy…  Powodem, dla którego polecamy „Opowieści…” jest osoba „nowego” tłumacza : Pan Robert Stiller (rocznik 1928!) to wyjątkowa postać  - znawca anglosaskiej kultury językowej i co za tym idzie literackiej, pisarz, tłumacz, obieżyświat i erudyta, osoba która ma najwyższe kwalifikacje do tłumaczenia dzieł Jacka Londona. Nie uchybiając poprzednikom,  wydane jako pierwszy tom dzieł znakomitego amerykańskiego pisarza „Opowieści” w tłumaczeniu Roberta Stillera zapowiadają się na znakomitą ucztę i podróż po amerykańskiej angielszczyźnie, lokalnych i zawodowych gwarach i odmianach angielskiego (jak np. pidgin English z Polinezji). W pisarstwie Londona – akcje jego nowel i powieści dzieją się niemal wszędzie – sprawa dokładnego oddania myśli autora warunkuje sens jego pisarstwa. Oby tłumaczowi udało się dzieło wydania całości spuścizny Londona.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Lipiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NADCHODZĄCE WYDARZENIE:
2020-07-16
godz. 18:00
Wirtualne spotkanie z Marcinem Ogdowskim

Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dorosłych
16.07.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

2020-07-30
godz. 18:00
Wirtualne spotkanie z Jakubem Kornhauserem

Biblioteka Główna
Wypożyczalnia Literatury dla Dorosłych
30.07.2020 r. godz. 18:00
Facebook @bibliotekajastrzebie

NAJNOWSZE FILMY
 

Wirtualne spotkanie z Rafałem Hetmanem

 

Wirtualne spotkanie z Łukaszem Dębskim

 

Wirtualne spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

 

Zasmakuj w muzyce

 

Zasmakuj w komiksach

 

Zasmakuj w czasopismach

 

Zasmakuj w literaturze dziecięcej

 

Zasmakuj w litaraturze czeskiej

 

Legimi - Polecane #4

 

Legimi - Polecane #3

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
WIĘCEJ
Zapraszamy do
współtworzenia zasobów
Śląskiej Biblioteki Cyfrowej
Stowarzyszenie Przyjaciół MBP
Uniwersytet Trzeciego Wieku
WIĘCEJ

NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail:

Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysyłaniem informacji o wydarzeniach i nowościach dotyczących Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

BIBLIOGRAFIA MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

WIĘCEJ

Zapytaj bibliotekarza
Imię i nazwisko: E-mail: Twoje pytanie:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.

Propozycja zakupu
Imię i nazwisko: E-mail: W jakie, Twoim zdaniem, książki powinna zaopatrzyć się biblioteka:

Administratorem danych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu- Zdroju, ul. Wielkopolska 1a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na przesłane zapytanie.